Tak áno Penta kúpila SME. Vrátite sa do práce?

Penta dotiahla kúpu polovice vydavateľstva Petit Press. A čitateľ sa stal zajatcom zraneného ega novinárov.

Penta Investments dotiahla to, o čom sa hovorilo mesiace a vedelo týždne. Až teraz sa však ukázalo, koľko novinárov nemá na Slovensku čo na práci.

Nechcem, aby tento článok niekto vnímal ako útok konkurencie. Avšak do jazyka si hryziem už niekoľko dní.

Situácia, ktorá zavládla medzi slovenskými médiami je smutná. Na celosvetový trend ústupu tlače a nástupu internetovej generácie žurnalistiky nebol slovenský trh pripravený. Prepady v číslach tak nebola prakticky žiadna z redakcií schopná zastaviť.

Horkokrvná obrana tlače a prepady hospodárenia spravili z mnohých médií ekonomických otrokov. Najprv sa to prejavilo len na inzerentskom vazalstve, kedy sa mediálne agentúry a veľkí inzerenti začali čoraz viac domáhať korekcií negatívnych správ a ovplyvňovania obsahu. Neskôr prišlo k tomu, čo bolo nezvratné – majetkovým vstupom silných partnerov.

Pre finančné skupiny je to jednoduchá záležitosť. Hodnota obchodov pre ne predstavuje „drobné“ a vlastniť mediálny priestor je v súčasnosti nielen nápomocné, ale aj nevyhnutné. Nespôsobila to Penta. Tá len reagovala na fakt, že je polovica českého a slovenského mediálneho priestoru v rukách jej konkurencie. Je prirodzené, že potrebuje vlastný priestor, niečo, aby sa v prípade potreby mala ako brániť očierňovaniu zo strany konkurencie.

 

 

Týmto ju neobhajujem, len chcem vyjadriť názor, že bedákanie nad tým ako nákupom pokazila mediálne prostredie a aký je to veľký zásah do slobody slova nemá zmysel. Pokaziť nemala čo. Inzerenti a mediálne agentúry ovplyvňujú obsah už dávno. Protesty denníka SME a hromadné výpovede sú legitímne. Každopádne reakcie a neustupujúce nekonečné vyjadrenia jednotlivých redaktorov a komentátorov k tomu, prečo je Penta zlá, čitateľov ubijú.

Praha pozná podobnú históriu s vydavateľstvom Mafra a Andrejom Babišom. Výpovde podali dokonca stovky novinárov. Skutočný morálny problém s Babišom však mala len hŕstka z nich, zvyšok si na odchode budoval „nezávislý“ imidž. K tomu zvádza aj situácia na Slovensku.

Smutné je aj farizejstvo konkurenčných médií. Penta a Petit Press sa stali hlavnou témou ďalších veľkých titulov. Farizejsky pritom zamlčali, že sú rovnako ako bude SME, ovplyvňované tokom peňazí, alebo majetkovým spojením s finančnou skupinou.

Áno, može prísť situácia, kedy Penta do obsahu zasiahne. Nič však redaktorovi nebráni ostať v silnej kritickej pozícii a s reakciou vyčkať až k zásahu príde.

Médiá Pente pomohli. Obsah ovplyvnili sami, bez jej podnetu. Dôkazom je fakt, že už 5 dní novinári nerobia žurnalistiku, ale promo svojho ega a ľutovania sa. Je to škoda, niekto totiž novinárčinu robiť musí. Verím preto, že kolegovia prestanú hrať divadlo a vyplakávať. Je potrebné vrátiť sa do práce..

  

Tomáš Lemešani

 

Čítajte ďalšie komentáre: 

Týždeň rozhodne o tom, či Penta kúpi SME. Jedno oko sa smeje, druhé plače

Babišovi stále veria. Český volič je hluchý a slepý

Krach slovenského stavebníctva je hanbou ľudí ako sú Široký s Hodorovským

Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa

Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

Euronezmysly, euromhranie, silná česká koruna. Proste české blbosti