Milan Fiľo: Papierenský magnát, ktorý si rozumie s každým politikom

Milan Fiľo je vplyvným podnikateľom už dvadsať rokov. Vďačí za to svojmu nevyhranenému názoru a šikovnej investícii.

Obohratá pieseň slovenského miliardárskeho rybníka neutícha ani pri Milanovi Fiľovi. Aj on zarobil prvé stovky miliónov za čias divokej privatizácie. Ani on nestál pri delení štátu bokom a činil sa pri podpore Mečiatovho hnutia HZDS.

Ku cti však Milanovi Fiľovi slúži, že prvé veľké peniaze zarobil ešte pred tým, než získal kontakty na najvyšších miestach. Keď sa bavíme o slovenských korunách, prvú miliardu zarobil pri obchode s nerastnými surovinami.

Peniaze však v deväťdesiatych rokoch znamenali automatickú vstupenku do najvyšších politických kruhov. Pre neho sa zhmotnila v známosti – zisku priateľov Juraja Kamarása a Ladislava Krajňáka, ktorí boli nielen bohatí, ale pôsobili aj priamo v štátnych štruktúrach a štruktúrach Hnutia za demokratické Slovensko.

Privatizačné prúdy ich potom zaviali priamo k pokladu. Fiľo sa stal spolumajiteľom papiernického giganta SCP Ružomberok. Kamarátska pomoc zo strany ľudí vo vláde sa prejavila v ich zatváraní očí pred vyššou ponukou zo strany rakúskej spoločnosti Frantsach. Zatiaľ čo Krajňák s Kamarásom svoje podiely v papierenskej firme predali spoločnosti Neusiedler za 280 miliónov dolárov, Fiľo sa vzdal iba časti balíka. V rukách si nechál tesnú minoritu – teda 49 percent akcií. Dôvera v profit spoločnosti sa mu vyplatila aj na jeho osobnom zisku. Dodnes na SCP Ružomberok zarába desiatky miliónov eur ročne.

Jeho najbohatšou firmou je investičný holding Eco-Invest. Hlavné aktivity skupiny firiem sú zamerané na celulózový priemysel. Zo zhruba 50 firiem, ktoré ovláda je zaujímavý napríklad SHP Harmanec.

Fiľo je známy tým, že jeho papierňam opakovane pomohli rôzne vlády. Nie je to náhoda. Mečiarove kauzy mu nijako neuškodili. Aj preto, že je za dobre s tými, ktorí sú na koni. Svedčí o tom fakt, že sponzoroval kampane nielen Roberta Fica, ale aj Ivety Radičovej a strán predošlých „modrých vlád".

 

Čítajte viac: 

Juraj Široký – akcionár SMERU a stavebnícky „kmotor“

Vladimír Poór je na scéne vďaka Mečiarovi. Štýl podnikania nemení

Alexej Beljajev: Mocný muž je strojárom obviňovaným z kontaktov s podsvetím

Nerozlučná "dvojka" z východu: Krajňák a Kamarás

Muž bez tváre František Hodorovský: Nikto ho nevidel, ale pozná ho každý

Ivan Kmotrík: Podnikateľ, ktorý má pod palcom celé Slovensko

Ficov priateľ Miroslav Výboh – zbrojár, lobista, spojka