Babišovi stále veria. Český volič je hluchý a slepý

Hnutie ANO je v Česku stále úspešnejšie. Komunálne voľby ovládlo aj napriek chýbajúcim argumentom a tragickým kandidátkam.

Hnutie ANO je v Česku stále úspešnejšie. Komunálne voľby ovládlo aj napriek chýbajúcim argumentom a tragickým kandidátkam.

Politik, ktorý podľa jeho tvrdení nie je politikom, obhajca šetrenia, ktorý zvyšuje výdavky verejných financií a šéf strany, ktorá svoj predvolebný program politickým obchodovaním prekrútila do neidentifikovateľnej podoby – Andrej Babiš – zaznamenal v Česku ďalší úspech. Jeho hnutie ANO dopadlo v komunálnych voľbách ako najúspešnejšia politická strana.

 

 

Český volič dal ANO svoje sympatie aj napriek tomu, že mu Babiš nedokázal nič z toho, čo pred parlamentnými voľbami a vlastne aj samotným vstupom do politiky sľuboval. Ten, ktorý pri každom mediálnom vystúpení pripomína, že nie je politikom je najnáchylnejší na politické obchody. Sám sa k nim priznal pri navrhnutí eurokomisárky Věry Jourovej. Podporu pre svoju nominantku získalo ANO výmenou za to, že hnutie podporí navýšenie minimálnej mzdy a sociálnych výdavkov. Za politický bod pre stranu tak Babiš vymenil dve z vážnych opatrení, ktoré pred voľbami sľuboval zablokovať.

Ďalší z Babišových sľubov – obsadenie štátnych podnikov odborníkmi si líder ANO predstavuje tak, že ich všetky ovládne vlastými ľuďmi. Spravil tak navyše v rekordne krátkom čase. Zrejme je názoru, že v Českej republike neexistuje kvalitný manažér bez straníckej knižky ANO, alebo zmienkou o Agroferte v životopise.

Paskvilom Andreja Babiša je aj presadenie opatrení, ktoré smrdia klientelizmom. Minister financií, ktorý ako jedno z prvých opatrení, ktoré presadil zaviedol zníženie dane na naftu pre poľnohospodárske stroje, pritom sám vlastní najsilnejšiu poľnohospodársku podnikateľskú skupinu v Česku a na Slovensku. Ani neustále bagatelizovanie prepojenia jeho úradov s jeho podnikaním obvinenia z konfliktu záujmov nezmažú.

 

Pre zahmlenie zraku českého voliča to však zrejme stačí. Babiš získal majoritu komunálnych kresiel, a to aj napriek kandidátskej listine, ktorá miestami pripomína grotesku. Je až neuveriteľné, ako ľudia zatvárali oči pred niektorými verejnými informáciami.

Len zopár paradoxov – na špici kandidátok mal Babiš tanečnicu, sexuologičku, profesionálnu manželku, či protikorupčné bojovníčky z lobistických skupín. Výnimkou nebolo ani to, že sa na kandidátnej listine ANO objavili aj trestne stíhané osoby. Hnutie ANO nemá žiadne regionálne štruktúry, a tak sa nemožno pochybeniam vedenia, ktoré málo na zostavenie celých kandidátiek pár týždňov čudovať. Čomu sa však čudovať dá, je slepota voličov. Veď napríklad v Prahe má najsilnejšiu pozíciu v jednaniach o tom, kto bude primátorom Adriana Krnáčová. Tú ANO a ona sama označujú za protikorupčnú bojovníčku. Len nedávno pritom figurovala v spoločnosti spájanej s korupčnými aférami a známym lobbistom Ivom Rittigom.

 

 

 

Tomáš Lemešani

 

 

Čítajte ďalšie komentáre:

Týždeň rozhodne o tom, či Penta kúpi SME. Jedno oko sa smeje, druhé plače

Krach slovenského stavebníctva je hanbou ľudí ako sú Široký s Hodorovským

Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa

Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

Euronezmysly, euromhranie, silná česká koruna. Proste české blbosti