Týždeň rozhodne o tom, či Penta kúpi SME. Jedno oko sa smeje, druhé plače

Penta Investments chce SME a môže ho dostať cez SITU. Tento týždeň rozhodne o našej konkurencii.

Skostnatené, ale hrdé, alebo moderné, slobodné a od piky. Takéto médium vzíde zo slovenského mediálneho obchodu roka, ktorý sa zavŕši tento týždeň.

Penta Investments, finančná skupina známa zo spisu Gorila a sponzoringom politických strán plánuje kúpiť denník SME. Nie priamo, to totiž neumožňuje dohoda, ktorú medzi sebou majú doterajší majitelia, ale obkľukou – cez agentúru SITA, ktorej sa chcú žraloci chopiť tiež.

O pár dní uplynie lehota, do ktorej budú mať pôvodní spolumajitelia šancu dorovnať ponuku Penty. Ak sa tak nestane, Penta prevezme polovičný podiel vydavateľstva Petit Press.

Len nedávno sa s ním pri tom, kvôli spisu Gorila súdila. A jeho redaktori Pentu nemajú veľmi v láske. Či je egocentrická mienka o sebe samých na mieste, alebo nie, redaktori SME sa považujú za jediných nestranných a dlhodobo nezávislých na Slovensku.

 

 

Ak im bude do tanca pískať finančnícka elita, redakcia to nevydrží a rozpadne sa. Nebudeme sa tváriť, že by nám to vadilo. Redakcia SME je totiž samoľúba natoľko, že si nevšíma pokles kvality vlastných materiálov, ostatné médiá a redaktorov považuje za nepriateľov, neverí im a často zbytočne podráža nohy.

Na druhej strane, ak by redaktori odišli, nebude trvať dlho a vzniknú nové médiá, zrejme aj na webe, kde zatiaľ  (tiež samoľúbo) v rámci free nezávislých webov veľká konkurencia nie je. S webovým serverom sa bojuje omnoho tvrdšie, než so skostnateným, pomalým printom, ktorý má internet za nechcenú povinnosť.

Pri pohľade na to, čo sa na slovenskom mediálnom trhu deje sa môžeme radovať aj smútiť. Jedno oko sa smeje a druhé plače kvôli tomu, že kaziace sa veľké značky a ich pád do rúk bohatých mecenášov znamenajú pre médiá všeobecne prostý odkaz. Trh slobodného slova nedokáže tomu kapitalistickému vzdorovať. Stáva sa otrokom vlastných inzerentov a ľudia strácajú voči médiám dôveru. Za biztweet.eu spravíme všetko preto, aby sa tento trend ak nie zastavil, tak aspoň spomalil.

 

Tomáš Lemešani  

 

Čítajte ďalšie komentáre biztweet.eu:

Krach slovenského stavebníctva je hanbou ľudí ako sú Široký s Hodorovským

Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa

Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

Euronezmysly, euromhranie, silná česká koruna. Proste české blbosti