SEPS navyšuje obchodné kapacity medzi Slovenskom a Ukrajinou

Prevádzkovatelia prenosových sústav (PPS) z kontinentálnej Európy oznámili zvýšenie objemu komerčného prideľovania cezhraničných kapacít na profile s Ukrajinou (konkrétne HU/UA, SK/UA, RO/UA, RO/MD). V praxi to znamená, že z Ukrajiny môže „tiecť“ do Európy denne viac elektriny ako doteraz.

Ku dňu 30. 7. 2022  bude celková obchodná kapacita pre všetky denné aukcie organizované na profiloch medzi Ukrajinou/Moldavskom a prenosovými sústavami kontinentálnej Európy zvýšená na 250 MW pre importný aj exportný smer. Veľkosť kapacity pre aukciu na profile Ukrajina-Slovensko bude stanovená na úrovni 125 MW pre importný aj exportný smer. Po posúdení dopadu obchodných výmen na stabilitu a bezpečnosť synchrónne prepojených sústav, ktoré budú priebežne vykonávať PPS, sa očakáva ďalšie postupné zvyšovanie celkovej dostupnej obchodnej kapacity.

Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS: „S Ukrajinou dlhodobo úzko spolupracujeme na viacerých projektoch. V súčasnom turbulentnom období považujem navýšenie obchodných kapacít s Ukrajinou nielen za prejav solidarity s naším susedom, ale aj za spôsob, ako pomôcť stabilizovať trh s elektrinou.

Obchodné kapacity na hraniciach s Ukrajinou a Moldavskom boli po vypuknutí vojnového konfliktu znížené na 0 MW. K obnove prideľovania cezhraničných kapacít došlo 30. 6. 2022 na profile Ukrajina-Rumunsko. Dňa 7. 7. 2022 obnovila obchodovanie s elektrinou na spoločnom cezhraničnom profile Ukrajina-Slovensko aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Neskôr je plánované aj obnovenie aukcií na profiloch Ukrajina-Maďarsko a Moldavsko-Rumunsko.

K obnoveniu obchodovania došlo po tom, ako prevádzkovatelia prenosových sústav (PPS) z kontinentálnej Európy oznámili splnenie technických podmienok pre obnovenie komerčného prideľovania cezhraničných kapacít na cezhraničnom profile s Ukrajinou a Moldavskom, konkrétne HU/UA, SK/UA, RO/UA, RO/MD.

Sme radi, že ministerstvo financií, prostredníctvom dcérskej spoločnosti SEPS, mohlo priniesť významný impulz na zvýšenie ponuky elektriny, ktorý by sa neskôr, možno už v druhej polovici budúceho roku, mohol pretaviť do zníženia  jej ceny,“ povedal dnes štátny tajomník MF SR Marcel Klimek. „Slovensko intenzívne pracovalo na úspešnej synchronizácii s ukrajinskou a moldavskou prenosovou sústavou. Prenos elektriny prebieha spoľahlivo a bez problémov. Ukrajina je energeticky sebestačnou a stabilnou krajinou, preto je pre nás cenným spojencom,“ dodal.

Prideľovanie cezhraničných kapacít na profile Ukrajina-Slovensko prebieha výhradne na báze denných jednostranných aukcií, ktorá je na slovenskej strane vykonávaná lokálnou aukčnou kanceláriou v rámci SEPS v súlade s aktuálne platnými pravidlami pre denné aukcie na profile Ukrajina-Slovensko, čo znamená, že okrem rezervácie kapacity na strane SEPS si obchodný subjekt musí kapacitu podobným spôsobom rezervovať tiež na ukrajinskej strane v aukcii organizovanej Ukrenergo. Cieľovým riešením pre organizovanie aukcií na profiloch medzi Ukrajinou/Moldavskom a prenosovými sústavami kontinentálnej Európy je prechod na jednotnú harmonizovanú formu aukcií organizovanú JAO. JAO (Joint Allocation Office) je spoločná európska aukčná kancelária, ktorá bola založená za účelom prideľovania kapacít s harmonizovanými pravidlami. Po zavedení prideľovania kapacít spoločnou aukčnou kanceláriou si obchodník už nebude musieť zvlášť rezervovať kapacitu na obidvoch stranách profilu, ale kapacita bude prideľovaná aukčnou kanceláriou JAO.