Školstvo chystá bič na netransparentné zväzy. Slovensko chystá reformu športu

V športových zväzoch sa ročne stratia milióny eur. Vláda preto pripravuje nový zákon a vznik funkcie ministra športu.

V športových zväzoch sa ročne stratia milióny eur. Vláda preto pripravuje nový zákon a vznik funkcie ministra športu.

Desiatky miliónov eur ako štátna pomoc a často žiadne výsledky. Neprehľadnosť financovania športových zväzov dospela do tej fázy, že funkcionári nemajú ani dôkazy o tom, na čo štátne peniaze použili.

„Každý rok ide na šport len cez ministerstvo školstva zhruba 30 miliónov eur. Myslím si, že nie všetky prostriedky sú použité primárne na to, na čo slúžia a zdá sa, že mnohé z nich sa rozplynú v rámci funkcionárskych predstaviteľov jednotlivých zväzov," hovorí pre biztweet.eu minister školstva Peter Pellegrini.

Keďže ide o prostriedky daňových poplatníkov, znamená to problém nielen pre športovcov, ku ktorým sa peniaze často nedostanú, ale aj pre štát, ktorý by mal dohliadať na transparentné prerozdeľovanie verejných financí.

 

 

V minulosti sa pripravovala zmena pravidiel financovania športu s pracovným názvom "Reforma športu". Tú však napriek sľubom bývalý minister školstva nedokázal pretaviť do podoby zákona. Po tom, čo rezort zmenil šéfa však snaha niečo robiť s rozkotúľanými peniazmi ožíva.

„Začali sme pracovať na novom zákone o športe, to znamená, nie na novelizácii, ale na úplne novej legislatívnej úprave, ktorá dá jasný rámec financovaniu a organizovaniu športu na Slovensku," hovorí minister Pellegrini.

V najbližších týždňoch sa má vyriešiť konkrétna podoba nového zákona. V ňom by malo dôjsť k radikálnym zmenám financovania športových organizácií. Vytvorí sa zároveň kabinet zložený zo športovcov a funkcionárov so skúsenosťami zo zahraničných organizácií. To by malo vyriešiť otázku, kto bude za financovanie športu niesť zodpovednosť. Nový zákon vstúpi podľa ministra školstva do platnosti najneskôr začiatkom roka 2016.

 


 

Čítajte tiež:

Spúšťa sa oprava koľajníc, ktoré zrýchlia prepravu z Bratislavy do Košíc

Brusel prispeje slovenským spoločnostiam na firemné škôlky

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Peniaze za zastavené eurofondy Kažimír tak skoro neuvidí

Európska únia chystá prijatie Partnerskej dohody. Slováci podpíšu dokument roka

Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa

Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci