Fotovoltický systém: Cesta k energetickej nezávislosti a sebestačnosti

V minulosti sme viacerí z nás tieto systémy považovali za zbytočný luxus s komplikovanou inštaláciou a údržbou. Dnes a nielen vďaka neustále rastúcim cenám elektriny a klesajúcim nákladom na fotovoltické moduly, je moderný fotovoltický systém ziskovejší ako kedykoľvek predtým. Vymaníte sa spod závislosti na čoraz vyšších cenách energií, neohrozíte svoj komfort, ani svoje zdravie a ochránite životné prostredie.

Existujú však aj ďalšie výhody, pre ktoré sa do kúpy a inštalácie fotovoltického systému oplatí investovať nielen peniaze, ale aj čas. Poďme sa spoločne na tieto benefity moderného energetického systému pozrieť.

Znížite si náklady na vzácny zdroj energie

Aj keď to z logických dôvodov dnes kolíše, kilowatthodina (kWh) elektriny u nás v súčasnosti stojí približne 20 centov. Elektrina zo strešného fotovoltaického systému sa dá vyrobiť za 8-12 centov za kWh. To znamená, že ušetríte 10 – 12  centov za každú spotrebovanú kilowatthodinu.

Ak si nainštalujete fotovoltický systém, vaše ročné náklady na elektrinu výrazne klesnú. Ak je systém kombinovaný so systémom skladovania elektriny, úspory sa ešte zvyšujú. So zásobníkom energie môžete využívať vlastnú solárnu energiu, aj keď nesvieti slnko, čím sa ešte viac zníži množstvo energie odoberanej zo siete.

A potvrdzuje to aj prax, z ktorej vyplýva, že len 8m2 modernej fotovoltiky stačí na pokrytie ročnej spotreby elektrickej energie jednej osoby.

Chránite svoje zdravie a životné prostredie

Mnohým záleží nielen na svojej peňaženke, ale aj zdraví a stave životného prostredia. A v prípade prevádzkovateľov takýchto systémov to platí dvojnásobne. Fotovoltické systémy čerpajú energiu zo slnka a premieňajú ju priamo na elektrickú energiu. Na rozdiel od konvenčných elektrární, ako je napríklad uhoľná elektráreň, nevypúšťajú pri výrobe žiadny CO2 ovplyvňujúci klímu, a preto sú 100 % klimaticky neutrálne.

Ak sa preto rozhodnete pre jednoduchú inštaláciu fotovoltiky aj vy, stanete sa aktívnym ochrancom klímy a pomôžete dosiahnuť ciele ochrany klímy znížením osobných emisií CO2 a tým aj obmedzením globálneho otepľovania, čo v konečnom dôsledku povedie k vášmu lepšiemu komfortu a lepšej budúcnosti vašich detí.

Veľkým plusom v súvislosti s ochranou životného prostredia tiež je, že aj po 30 rokoch používania sú na 90 % fotovoltické panely recyklovateľné.

Dlhodobo rastúce ceny elektriny vám nemusia spôsobovať vrásky na čele

Z dnešného pohľadu asi najväčší dôvod, prečo sa mnohí Slováci rozhodujú do tohto moderného systému investovať čas aj peniaze. V dôsledku nedostatku fosílnych zdrojov, ako je uhlie a dnes najmä plyn, ceny elektriny v nasledujúcich mesiacoch určite vzrastú. Ako vlastník fotovoltického systému sa žiadnych nepríjemných scenárov obávať nemusíte, pretože prostredníctvom vlastnej decentralizovanej výroby a využívania energie znižujete nákup elektriny zo siete a vyrábate si vlastnú energiu – za svoje vlastné ceny.

Tak to vyskúšajte a s fotovoltikou si život bez starostí a vyšších cien energií užívajte.