Doprastav dlhuje Váhostavu. A obaja nechcú platiť

Dve najväčšie stavebné firmy na Slovensku Doprastav a Váhostav si riešenie svojich problémov zaisťujú cez súdy. Dlžia si pri tom aj navzájom.

Dve najväčšie stavebné firmy na Slovensku Doprastav a Váhostav si riešenie svojich problémov zaisťujú cez súdy. Dlžia si pri tom aj navzájom.

Minulý týždeň sa uskutočnila tretia schôdza veriteľov spoločnosti Doprastav. Rada veriteľov sa zhodla na tom, že ide všetko podľa plánov a reštrukturalizácia firmy pokračuje naďalej.

Zaujímavosťou je, že vo veriteľskej rade Doprastavu sedia zástupcovia Váhostavu. Doprastav má teda veľkú sekeru aj voči Širokého Váhostavu, ktorý minulý týždeň oznámil, že požiada o reštrukturalizáciu tiež.

Stavební giganti žiadajú ochranu súdov pred veriteľmi, pričom často získavajú povedzme benevolentné podmienky. Pripomeňme napríklad ďalšiu veľkú stavebnú firmu TSS Grade. Spoločnosť patriacia Františkovi Hodorovskému dostala od súdu príkaz uhradiť iba 15 percent svojich dlhov. Zatiaľ čo ona funguje ďalej a získava štátne zákazky, subdodávatelia, ktorí s ňou spolupracujú čelia existenčným problémom.

 

 

To sa môže stať aj pri Doprastave s Váhostavom. Obe firmy čelia konkurzu, podľa ich slov kvôli PPP projektom. V roku 2010 sa minister dopravy Ján Figeľ rozhodol nepokračovať v diaľničných projektoch verejno-súkromného partnerstva. Predchádzajúci minister dopravy Ľubomír Vážny sa zase koncentroval práve na ne a nemal dostatok pripravených projektov, ktoré by sa dali financovať z eurofondov.

Doprastav, Váhostav, Inžinierske stavby a ďalšie firmy tak prišli o prácu. Národná diaľničná spoločnosť za J. Figeľa začala vyhlasovať nové verejné obstarávania na úseky diaľnice, no firmy projekty predražovali, čo viedlo k ich zmrazovaniu.

Zarážajúce je hlavne to, že Váhostav s Doprastavom dostali veľké množstvo kľúčových diaľničných zákaziek napriek tomu, že boli vo finančných problémoch. Kvôli zlému hospodáreniu firiem tak dochádza k ďalšiemu meškaniu plánov výstavby diaľnic. Ešte dramatickejšia situácia by nastala v prípade, že by sa Doprastav s Váhostavom, ktoré sú dlhovo previazané potopili navzájom. Pre budovanie infraštruktúry, čerpanie eurofondov a plány Ficovej vlády by to bola hotová pohroma. Rovnako pre tisícky zamestnancov naviazaných na projekty, ktoré firmy získali. 

 

 

Čítajte viac:

Krach slovenského stavebníctva je hanbou ľudí ako sú Široký s Hodorovským

Dlhy ich dobehli. Širokého Váhostav je definitívne v konkurze

Šírokého Váhostav odolal pokusu o likvidáciu. Firma je však v problémoch

Stavebnícky gigant uniká krachu. Doprastavu odklepli reštrukturalizáciu

Česká firma mieri na tendre slovenských diaľnic. Vyhrala prvú súťaž

Metrostav zaplní dieru v strede Bratislavy bytmi. Dokončí Trinity

Partnerovi Váhostavu padol ďalší most. Tretí behom šiestich rokov

Muž bez tváre František Hodorovský: Nikto ho nevidel, ale pozná ho každý