Tieto produkty sa ľudia počas pandémie naučili kupovať online

V súčasnosti sme svedkami toho, ako sa svet rýchlo mení. Dôležité slovo v tom zohráva i práve prebiehajúca pandémia koronavírusu, ktorá napríklad ovplyvnila aj naše nákupné zvyklosti. Tie sa čoraz viac presúvajú do online prostredia. Preto pokiaľ premýšľate nad vlastným e-shopom, je ten správny čas. Bližšie si o tom povieme v našom článku.

Prečo online nakupovanie?

Online nakupovanie sa dostáva do popredia už dlhší čas a jeho význam bude určite aj naďalej stúpať. Pochopiteľne, dôležité slovo má v tomto smere prebiehajúca koronakríza, ktorá mnohých ľudí prinútila sedieť doma. Nakupovanie v kamenných obchodoch sa tak stalo nepohodlnejším v porovnaní s minulosťou.

Koronakríza však nie je jediným dôvodom, prečo je online nakupovanie výhodné. Pripravili sme pre vás krátky zoznam ďalších výhod:

 • Pohodlie- žiadne otváracie hodiny. Nakupujete kedy chcete, a to z pohodlia domova. Stačí vám zapnúť počítač a môžete si objednať pre svojho domáceho miláčika obľúbené granule značky Dog's Chef hoci i uprostred noci.
 • Obrovský výber tovaru- jednoduché porovnanie tovaru i so zákazníckymi recenziami. Nielenže tu máte možnosť výberu z obrovského množstva rozmanitých výrobkov či služieb, zároveň v online priestore existujú aj lepšie nástroje na kontrolu ich kvality. A to všetko rýchlejšie ako to dosiahnete behaním po kamenných obchodoch.
 • Šetrí čas- želaný produkt alebo službu si cez internet nájdete omnoho rýchlejšie ako hľadaním toho správneho kamenného obchodu a cestou tam.
 • Lepšie ceny- v online priestore vládne tvrdá konkurencia, ktorá tlačí ceny smerom nadol. Rovnako tu existujú porovnávacie nástroje, ktoré vám umožnia jednotlivý tovar z rôznych e-shopov porovnať a vybrať ten s najvýhodnejšou cenovou ponukou.
 • Doručenie domov- žiadne ťažké nákupné tašky vám nehrozia. Všetko vám príde pekne pohodlne domov. Stačí si len vybrať spôsob dodania, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Vedeli ste, že…

… pandémia koronavírusu má na svedomí zvýšený dopyt po niektorých konkrétnych výrobkoch? Okrem chronicky známych rúšok a respirátorov sú to napríklad aj tužkové baterky (AA).

Vo všeobecnosti možno povedať, že ľudia sa v spojitosti s online nakupovaním počas pandémie zamerali najmä na nákup oblečenia, módnych doplnkov a obuvi, kozmetiky, nábytku, elektroniky, potravín a kníh.

Ako si vytvoriť svoj vlastný e-shop?

Našťastie, založiť si vlastný e-shop je v súčasnosti už omnoho jednoduchšie, ako tomu bolo v minulosti. V princípe potrebujete iba doménu a hosting. Pochopiteľne, najjednoduchšie je si nájsť na internete web, ktorý poskytuje službu založenia si vlastného e-shopu. Stačí vám založiť si u nich účet, prihlásiť sa a môžete sa hneď pustiť do vytvárania e-shopu podľa vašich predstáv. Ide však zároveň aj o tú najdrahšiu možnosť.

Ďalšou možnosťou je využiť služby šikovného programátora, ktorý vám e-shop zriadi presne na mieru. Napríklad prostredníctvom WordPressu, alebo prostredníctvom platenej platformy Shopify. A v neposlednom rade si e-shop môžete aj prenajať. Dokonca na určitý čas len na vyskúšanie, zadarmo a bez ďalších záväzkov. Nepodstupujete tak žiadne finančné riziko.

Kľúčom k úspechu je však naplniť svoj e-shop vhodným sortimentom. Preto ešte predtým ako začnete premýšľať nad založením vlastného e-shopu, si dobre premyslite čo budete zákazníkom ponúkať. Samozrejme, najideálnejší je taký produkt, ktorý sa ťažko zháňa a je po ňom dopyt. Nemá zmysel zaplniť svoj e-shop veľkým množstvom tovaru, ktorého je všade dostatok a navyše môže byť aj pochybnej kvality.

Momentálne je napríklad v oblasti módy veľký dopyt po kvalitných polygél sadách na nechty s lampou. Tieto sety obsahujú všetko v jednom - poly gély, gélové laky, UV / LED lampy, štetce, squeezery, olejčeky, pilníky....

Je ale prirodzené, že nikto učený z neba nespadol a nedá sa hneď ovládať všetko. Hlavne ak ste v podnikaní úplný nováčik. Je preto rozumné využiť aj služby poradenstva, ktoré v tomto smere ponúkajú rôzne weby na internete. Najmä v oblasti digitálneho marketingu, získavania potencionálnych zákazníkov a budovania vlastnej značky.

Tip

Ešte predtým ako sa pustíte do vytvárania vlastného e-shopu, nezabudnite si vybaviť živnosť alebo založiť s.r.o. Inak sa dopúšťate neoprávneného podnikania, za čo sú vysoké sankcie.

Čo je to dropshipping?

Už ste počuli o dropshippingu? Nie? Veľká škoda, pretože v oblasti online podnikania prináša so sebou množstvo výhod. Označuje obchodný model po smere od výrobcu alebo veľkoobchodného dodávateľa, až k maloobchodníkovi (predáva produkt koncovému zákazníkovi).

Podstata tohto obchodovania spočíva v tom, že vy ako maloobchodník nenakupujete tovar k sebe fyzicky do skladu. Ste len obchodným prostredníkom. To znamená, že všetky objednávky na tovar smerujete prostredníctvom svojej webstránky (e-shop) priamo na dodávateľa alebo výrobcu. A to takým spôsobom, aby tovar následne mohol doručiť zákazníkovi.

Váš zisk potom tvorí rozdiel medzi veľkoobchodnou cenou (cena od výrobcu alebo veľkododávateľa) a vašou maloobchodnou cenou (cena za tovar uvádzaná vo vašom e-shope). Hneď na začiatok je však potrebné s dodávateľom uzavrieť zmluvu, v ktorej pristúpi na to, aby vám tento tovar predával za veľkoobchodné ceny.

Výhody dropshippingu je možné zosumarizovať nasledovne:

 • Šetrí peniaze- nevyžaduje skoro žiadne vstupné náklady. Stačí vám zaplatiť iba za vytvorenie alebo prenajatie e-shopu, doménu a hosting.
 • Žiaden sklad- odpadajú starosti s nákupom a skladovaním tovaru. To zabezpečuje váš dodávateľ, ktorý tovar odosiela zákazníkovi.
 • Prehľad vo financiách - platíte iba za tovar, ktorý si zákazník objednal a z čoho budete mať zisk.
 • Budovanie značky- na každej faktúre v objednávke sa objaví vaše obchodné meno.
 • Šetrí čas - žiadne starosti s balením a odosielaním objednávky.
 • Pohodlie- môžete pracovať z domu a len vtedy, kedy vám to najviac vyhovuje.

Samozrejme, sú tu aj isté nevýhody. Najmä v tom smere, že nemáte kontrolu nad tým, čo váš zákazník v balíku dostane. Ani ako to bude zabalené a prepravené. Preto je veľmi dôležité dbať na to, aby váš dodávateľ bol dôveryhodný a plnil všetky podmienky, na ktorých sa dohodnete. Reklamácie a sťažnosti ohľadom zakúpeného tovaru sú totiž tiež na vás a riešite ich práve s vašim dodávateľom.

Rada na záver

V minulosti sa oplatilo zakladať e-shop iba pre vybrané odvetvia. To však už nie je pravda. Je preto rozumné zamerať sa aj na niektoré cieľové skupiny zákazníkov, alebo začať predávať napríklad potraviny. Pandémia totiž urýchlila šírenie online podnikania aj o niekoľko rokov, pričom už dávnejšie nie sú jedinými zákazníkmi najmä mladšie ročníky. Dnes už kupujú takmer všetci a takmer úplne všetko.