Prešov. V oblasti inteligentných miest v mnohých smeroch s náskokom pred metropolitnými Košicami

Mesto Prešov pracuje s vlastnou koncepciou pre aplikáciu konceptu Smart Cities do mestského života. Pracuje v nej s tromi hlavnými prioritami - dopravnou, enviromentálnou a transparentnou. V mnohých oblastiach pracuje systematickejšie než susedná metropola východu - Košice.

Doprava

Prioritou inteligentného riadenia dopravy má byť modernizácia a elektronizácia vozového parku mestskej hromadnej dopravy. Vybavenie zastávok má byť posilnené o smart monitoring tak, aby mali cestujúci presné informácie o polohe vozidiel.

Pre podporu bezuhlíkovej dopravy chce mesto rozvíjať cyklotrasy a dostupnosť dopravy na bicykli aj cez centrálne časti Prešova.

Životné prostredie

Enviromentálna časť konceptu Smart Cities v Prešove sa zameriava na zvýšenie komfortu občanov vnútri mesta. Ide hlavne o zvýšenie počtu zelených plôch v centrálnej časti mesta, audit spotreby vody vo fontánach a monitoring energetickej efektivity mestských budov. Aj v Prešove chcú do energetického mixu výraznejšie zapojiť obnoviteľné zdroje energií.

Otvorená samospráva

Zaujímavým prvkom inteligentnej koncepcie mesta je zameranie na transparentnosť. Prešov je dlhodobo dobrým príkladom pre otvorenosť mestských dát - napríklad v zverejňovaní informácií o čerpaní mestského rozpočtu, či dlžníkoch.

Mesto už prvky z koncepcie zapracovalo do výmeny pouličného osvetlenia, rekonštrukcie školských zariadení, či nákupu nových vozidiel pre mestskú hromadnú dopravu.

Spolupráca so sektorom malého a stredného podnikania

Prešov aj vďaka množstvu kvalifikovaných inovátorov z tamojších a susedných košických vedeckých inštitúcií disponuje veľkým potenciálom pre rozvoj malého a stredného podnikania. To sa zapája do smart projektov práve prostredníctvom malých pilotných akcií, z ktorých vznikajú celistvé rozsiahlejšie projekty.

Čítajte aj: 

Ako dokáže ovplyvniť využívanie energií mesto? Nitra je príkladom

Košice: Prudko sa rozvíjajúce mesto so stále nevyužitým potenciálom

Hlohovec a Šaľa. Aj malé mestá vedia ponúknuť moderný a komfortný život

Napríklad v rámci projektu Zelená pre Prešov, ktorý vzišiel z 1. šarišského Hackathonu vznikla aplikácia, ktorá na základe zverejnených údajov o rozlohe zelene a vynaložených peňazí na jej údržbu vypočíta cenu za meter štvorcový ekologických opatrení. Vďaka stanoveniu ceny vie mesto posúdiť efektivitu enviromentálnych projektov a určiť v ktorých lokalitách majú prioritu.

Podobné projekty rozbehlo mesto v spolupráci s malými podnikateľmi aj v oblasti energetickej a dopravnej efektivity. Spoluprácu s malými vývojármi zameranými na internet vecí a analytické aplikácie už niekoľko rokov rozvíja aj spoločnosť TSmP, ktorá v meste riadi odpadové hospodárstvo.

Prínosom pre oblasť malého a stredného podnikania je hlavne otvorenie dát, vďaka ktorým dokážu rozvíjať analytické stránky svojich inteligentných riešení.

Tomáš Lemešani, text vznikol ako súčasť analýzy pripravovanej pre Slovak Business Agency

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb