Hlohovec a Šaľa. Aj malé mestá vedia ponúknuť moderný a komfortný život

Inteligentné riešenia a mestský rozvoj prepojený s požiadavkami obyvateľov robia z Hlohovca a Šale mestá, z ktorých si v niektorých oblastiach berú príklad aj metropoly.

Do stratégií mesta Hlohovec preniklo zatiaľ iba niekoľko prvkov chytrých konceptov. Smart Cities možno vidieť napríklad za projektom informačnej digitálnej nástenky mesta.

Platforma funguje aj ako komunikačný nástroj s občanmi, ktorí sa takto nepriamo dotýkajú aj rozhodovania o vynakladaní časti prostriedkov z mestského rozpočtu. Pomáhajú tiež pri inteligentnejšom odpadovom manažmente. V celistvej aplikácii konceptu Smart Cities má však Hlohovec podobne ako gro slovenských miest veľa čo doháňať.

Spolupráca so sektorom malého a stredného podnikania

Mesto Hlohovec už niekoľko rokov spolupracuje s iniciatívou Chcem smart mesto, ktorú tvoria firmy ako Sygic, Sensoneo, Seak, GoSpace Tech, ALAM, Invipo, či Mycroft Mind.

Čítajte aj:

Európske štrukturálne a investičné fondy

Prevod vlastníctva nehnuteľnosti v podnikaní. Jednoduchý akt v byrokratickom pekle

Programy medziregionálnej spolupráce, cezhraničné spolufinancovanie a Vyšehradské fondy. Do čoho investujú?

Firmy vyčlenili konzultantov, ktorí mestu poradensky pomáhajú už v prípravných fázach projektov v infraštruktúre, či dopravnom plánovaní.

V meste tiež funguje inteligentný manažment odpadov z dielne spoločnosti Sensoneo. V spolupráci so sektorom malého a stredného podnikania vznikli tiež pilotné projekty inteligentného monitoringu spotreby energie, verejného internetového pripojenia, či smart pouličného osvetlenia.

Šaľa

Mesto Šaľa dlho zaostávalo vo využívaní princípov Smart Cities v jeho stratégiách. Aj bez jednotnej koncepcie však tento nedostatok v posledných rokoch postupne odstraňuje. Stalo sa členom Smart Cities klubu a aktívne pracuje so zavádzaním inteligentných technológií do mestskej dopravy, či sociálnych služieb. V hromadnej doprave sa zameriava na obnovu vozového parku s preferenciou bezuhlíkového paliva.

V roku 2017 si mesto nechalo vypracovať audit o možnostiach, kde všade by mohlo do mestského života zavádzať koncepty inteligentných miest.

V rámci spolupráce s malými a strednými podnikmi Šaľa spustila systém diaľkového riadenia pouličného osvetlenia, ktoré automaticky hlási napríklad poruchy príslušným operátorom. Prostredníctvom kamerového systému chce mesto ušetriť náklady na bezpečnosť v meste. V rámci takzvaného centrálneho krízového centra chce automatizovať a vzdialene riadiť tiež všetky sociálne služby, pohotovostný systém, či monitoring seniorov odkázaných na pomoc v krízových situáciach.

 

Tomáš Lemešani, text vznikol ako súčasť analýzy pripravovanej pre Slovak Business Agency

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb