Radi by ste už teraz vyrazili na dovolenku? Poradíme, ako na to

Každý z nás je zrelý na odpočinok a dovolenku. No s podmienkami cestovanie to stále nie je ideálne.

Napriek tomu, ale mnohé krajiny otvárajú dvere turistom. Kam a za akých podmienok môžete cestovať?

Tohtoročné dovolenky sa ponesú v znamení kontrol, testovania a prísnych pravidiel. Mnohé krajiny sa netrpezlivo pripravujú na letnú turistickú sezónu a snažia sa všetko zabezpečiť pre bezpečie turistov aj miestnych. Aj preto sa nevyhnete zdĺhavejšiemu vybavovaniu pred cestou. Nestačí vám len cestovné poistenie, potrebovať budete aj buď:

  • negatívny PCR či antigénny test,
  • potvrdenie o prekonaní ochorenia,
  • potvrdenie o očkovaní aspoň prvou dávkou vakcíny.

Okrem toho niektoré krajiny, ako napríklad Grécko, Španielsko, ale aj Chorvátsko, vyžadujú pred vstupom do krajiny vyplnenie vstupného formulára, kde uvediete najmä kontaktné údaje a kde sa budete pohybovať – je to z dôvodu prípadného trasovania, ak by sa u vás, či niekoho vo vašom okolí prejavilo ochorenie Covid-19.

Ktoré krajiny môžete navštíviť?

Nie všetky krajiny sú už pre turistov otvorené, no niekam sa už dostanete. Mnohé krajiny EÚ navyše štartujú letnú sezónu v polovici mája či v začiatkom júna. Vždy sa ale pred cestou informujte o aktuálnych platných podmienkach vstupu a opatreniach v danej krajine (všetko zistíte na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR).

Exotika na Maldivách, Zanzibare či v Tanzánii

Ak si chcete užiť trochu exotiky, dobrou správou je, že napríklad Maldivy, Tanzánia a Zanzibar povoľujú vstup turistom s negatívnym PCR testom nie starším ako 96 hodín. Pre všetky tri krajiny rovnako platí nutnosť vyplniť vstupný formulár. Maldivy potom vyžadujú rezerváciu ubytovania vopred.

S negatívnym testom alebo očkovaním po EÚ

Do krajín Európskej únie sa do väčšiny z nich vyžaduje minimálne negatívny PRC test nie starší ako 72 alebo 48 hodín. Na Kanárske ostrovy, do Španielska, Talianska, Portugalska, Chorvátska či na Maltu sa tak dostanete takmer bez problémov. Pri návrate sa nevyžaduje karanténa, no odporúča sa zostať v izolácii aspoň 5 dní a na 5. deň podstúpiť test.