Ako sa starať o bazén?

Dlhé a horúce letá sú symbolom preplnených kúpalísk, a tak je najlepšie odcestovať k moru alebo si kúpiť vlastný bazén.

Čím väčší bazén kúpite, tým viac vody do neho budete potrebovať a tým náročnejšia starostlivosť oň bude potrebná. Zároveň však ak si chcete kúpanie v bazéne naozaj užiť, musíte investovať svoj čas, energiu aj peniaze do väčšieho bazéna. Ako sa starať o bazén a o vodu v ňom? Čo na to budete potrebovať?

Bazén

Pri kúpe bazéna vyberajte veľkosť podľa vašich preferencií, ale tiež aj podľa plochy, na ktorej sa bude nachádzať. Snažte sa vyberať bazén z odolných materiálov, ktorý vám pri vhodnej starostlivosti vydrží aj niekoľko rokov. Pri malých bazénoch je veľmi jednoduchá starostlivosť a zvládnete to prakticky bez akéhokoľvek ďalšieho náčinia, pretože vodu ľahko vymeníte. Pri väčších bazénoch je ideálne hneď na počiatku kupovať bazénové komplety, ktoré obsahujú rovnako aj všetky náležitosti, ktoré potrebujete na prevádzkovanie bazénu.

Tip: do bazéna si môžete kúpiť štýlové nafukovacie hračky.

Ako sa starať o vodu?

Bazén sa vždy napúšťa na začiatku sezóny po umiestnení na vhodnú rovnú plochu, ideálne aj s geotextilnou podložkou. Po napustení bazéna stačí napojiť filtráciu, ktorá sa bude starať o filtrovanie vody a potrebné je tiež skontrolovať pH vody, ktoré by sa malo pohybovať okolo 6,8-7,2. Ak ste nedosiahli na začiatku tieto hodnoty, je dôležité vodu upraviť prostredníctvom bazénovej chémie. Zväčša všetky informácie nájdete priamo na obale jednotlivých produktov.

Po týchto základných úkonoch sa však starostlivosť o vodu nekončí. Ak chcete, aby vám voda vydržala celé leto, je potrebné pravidelne vykonávať niektoré úkony. Predovšetkým je dôležité, aby ste bazén prikrývali a tým eliminovali množstvo povrchových väčších nečistôt, ktoré budete musieť mechanicky odstraňovať. Rovnako je nesmierne dôležité zvoliť správnu filtráciu pre váš objem bazéna a tým budete mať záruku čistoty a kvality vody. Pre veľké bazény sú veľmi vhodné aj bazénové vysávače, ktoré vám umožnia zbaviť sa nečistôt.

Používanie jednotlivých produktov na starostlivosť o bazén je nesmierne dôležité. Ak sa nebudete o vodu starať, nebude sa v nej dať kúpať a vodu budete musieť vyliať a bazén vyčistiť. Na druhej strane, ak sa o vodu a bazén poriadne postaráte, vydrží vám voda celé leto a bazén aj niekoľko sezón. Ak už chcete investovať do poriadneho záhradného bazéna, určite musíte počítať aj s tým, že si to bude vyžadovať váš čas a energiu.