Štát je k investorom štedrý. Za 5 rokov im rozdal 402 miliónov eur

Slovenská republika patrí v pomere dotácií k svojmu rozpočtu medzi najštedrejšie štáty Európy. Za posledných 5 rokov rozdala 54 firmám 402 miliónov.

Viac ako desať tisíc pracovných miest na jednej strane, vysoké štátne výdavky na strane druhej. Slovensko síce dotačnú aktivitu v obdobiach pred voľbami a po nich utlmovalo, ajtak sa však dostalo do slušných dotačných cifier.

„Od roku 2009 (vrátane 2014) bolo podporených 54 investičných zámerov, ktoré získali investičnú pomoc v celkovej výške 402 miliónov eur,“ konštatuje Ladislav Bányai z Kancelárie ministra hospodárstva.
v roku 2014 bola vládou Roberta Fica schválená investičná pomoc pre 12 investičných zámerov v celkovej výške 41,3 milióna eur. „Z toho takmer tri štvrtiny, teda 29,8 milióna eur, tvorila nepriama forma štátnej pomoci, úľava na dani z príjmov,“ spresňuje Bányai.

Medzi najznamejšie dotácie posledných rokov patria príspevky štátu pre U.S.Steel, či hlinikáreň SLovalco. Závod amerických oceliarní U.S.Steel v Košiciach dostal od Ficovej vlády mix rôznych foriem dotácií, ktoré bude čerpať ďalších 15 rokov. Železiarne získali príspevky na rekonštrukciu kotlov, či finančnú injekciu na vybudovanie novej kapacity firemnej elektrárne. Hoci dotácia zachránila niekoľko tisíc zamestnancov v Košiciach, časť verejnosti ju kritizuje.

 

 

Rovnako je na tom aj pomoc hlinikárni Slovalco. Spoločnosť zo Žiaru nad Hronom kritizovala ceny elektrickej energie, ktorá je pri výrobe hliníku kľúčová. Po zásahu štátu firma podpísala so Slovenskými elektrárňami zmluvu na dodávku elektriny. Cena bola štátnym zásahom znížená a kontroverzné je aj to, že firma nemusela prezradiť akú zľavu dostala.

Emócie vyvoláva aj súčasné schvaľovanie pomoci pre Duslo Šaľa českého ministra financií a najbohatšieho Slováka Andreja Babiša. Firma má dostať 58 miliónov eur aj napriek tomu, že je zisková. Dotáciu ešte schvaľuje Európska komisia. 

Na strane druhej, dotácie na seba viažu aj investície, ktoré by na Slovensko nemuseli prísť. „Investori sa zaviazali preinvestovať takmer 1,7 miliardy eur a vytvoriť 12 947 nových pracovných miest,“ vyjadruje prínos číslami Ladislav Bányai z Kancelárie ministra hospodárstva.

 

 

 

Čítajte viac:

Babiš na Slovensku dosiahol svoje. Vláda stratila tvár

Brusel stopol peniaze aj kvôli projektu, ktorý realizuje Tempest a Vnet

Dobročinnosť slovenských firiem existuje len na papieri. Na charitu dávajú len zlomky ziskov

Vláda dnes rozhodí desiatky miliónov známym a zavedeným firmám

Slovensko opäť zlomilo rekord. V počte neziskoviek

Likérky sa chceli navzájom potopiť? Frucona podľa konkurencie kšeftovala s daňami