Akumulátorové píly: Ako vybrať tú správnu do svojej dielne

Všade tam, kde nemáte prístup k elektrickej energii, je aku píla ideálnym pomocníkom. Na trhu je k dispozícii nepreberné množstvo druhov, z ktorých každý sa hodí pre trochu inú činnosť. Aké sú hlavné výhody akumulátorovej píly?

Hlavné výhody akumulátorovej píly

Malá, ľahká a navyše tichá – presne taká je motorová píla, ktorú využijete predovšetkým pri práci okolo domu alebo chalupy. Najväčšou výhodou je absencia prívodného káblu, ktorý vás tak nijako neobmedzuje v pohybe. Navyše sa ľahko obsluhuje a oproti benzínovým pílam neprodukuje žiadne výfukové plyny. Na druhú stranu je potrebné neustále myslieť na pravidelné dobíjanie akumulátora.

Výdrž batérie na jedno nabitie

Práve na batériu by ste sa pri kúpe akumulátorovej píly mali zamerať. Zaujímajte sa predovšetkým o jej kapacitu a rýchlosť nabíjania, aby vás pri práci príliš neobmedzovala. Kapacita batérie sa udáva v Ah a určuje výdrž na jedno nabitie. Čím je táto hodnota vyššia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že prístroj vydrží na jedno nabitie pracovať dlhšiu dobu. Napríklad batérie s kapacitou 3 Ah dokážu dodávať prúd 1 ampér po dobu 3 hodín alebo 3 ampéry po dobu 1 hodiny.

Aku mečové píly (ocasky)

Mečové píly alebo ocasky sa hodia pre rýchle rezanie plastov, dreva, farebných kovov a oceli. Využijete ich konkrétne pri rezaní stromov, skracovaní latiek alebo odrezávaní potrubia. Navyše k nim môžete dokúpiť rôzne druhy plátov a získať tak variabilný nástroj, ktorý si poradí napríklad s mokrým drevom alebo naopak tvrdou latou či lištou.

Aku kotúčové píly (cirkulárky)

Ak máte v pláne rezať drevo, plast alebo ľahké kovy, siahnite po kotúčovej píle. Umožňuje robiť uhľové rezy a vyniká presnosťou urobeného rezu. Skladá sa z ozubeného kovového disku (kotúča) a poháňacieho mechanizmu, ktorý disk roztáča.

Aku priamočiare píly

S priamočiarou pílou v aku prevedení sa najčastejšie stretnete pri montážach na stavbách a pri údržbe. Ideálna je pre nepravidelné alebo krivkové rezy. Použiť ju môžete pre dlhé rovné rezy, pre skracovanie líšt alebo napríklad palubiek. Je vhodným nástrojom pre vykružovanie, ako je napríklad vyrezávanie otvoru pre kuchynský drez.

Aku reťazové píly

Pri práci okolo domu alebo chalupy celkom iste príde vhod reťazová píla, s ktorou zvládnete porezať strom a následne drevo spracovať. Navyše sa s ňou ľahko dostanete aj do horšie prístupných miest, ako sú dlho neudržiavané koruny stromov.

Aku pásové píly

Pásové píly sú najčastejšie k videniu v stolovej verzii a používajú sa pre prácu s drevom alebo kovom. Vďaka tenkému listu je rez čistý a nevytvára toľko pilín. Akumulátorová pásová píla je vďaka absencii prívodného káblu ľahšie ovládateľná, preto sa hodí predovšetkým na rezanie menších dielov.

 Chýba vám doma alebo v dielni akumulátorová píla? Porovnajte ponuku mnohých e-shopov na Heureka.sk – produkty si zoraďte podľa obľúbenosti alebo ceny a porovnajte ich parametre. Ak ste z Česka, nakupujte aku pilu na Heureka.cz.