Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa

Referendum o zachovaní jednotnej Veľkej Británie inšpirovalo. Škóti populistom ukázali, že rozumu je stále viac ako politiky.

Referendum o zachovaní jednotnej Veľkej Británie inšpirovalo. Škóti populistom ukázali, že rozumu je stále viac ako politiky.

55 percent Škótov súhlasí s tým, aby krajina ostala súčasťou Veľkej Británie. Pri rekordej 86 percentnej volebnej účasti tak Škótsko prinieslo dôkaz, že ak je krajina vyspelá, odolá aj súčasnej politickej kríze.

Politická kríza vypukla v Európskej únii v roku 2008 spoločne s hospodárskou krízou. Krachujúce spoločnosti a zadĺžené obyvateľstvo sa tak ako mnohokrát pred tým zameralo na hľadanie príčin zhoršenia ich životnej úrovne. Ani nie príčin, skôr vinníkov. Zodpovednosť za krach ekonomiky a hlavne občianskej morálky je najjednoduchšie hodiť na niekoho, kto je ďaleko.

 

 

Brusel? Ideálne. A tak v posledných rokoch vznikajú strany, bojujúce za národné princípy. A rastú ako huby po daždi. Populistické obviňovanie Európskej únie však nie je ich chybou. Francúzsky, holandský, či anglický „euroskepticizmus“ vznikol z podnetu tradičných politikov. Tí už niekoľko rokov prezentujú svoje farizejstvo. A dobre to poznáme aj v menšom – na Slovensku a v Česku. V Bruseli hlasovať za a po vystúpení z vládneho špeciálu na domovskom letisku kritizovať výsledok hlasovania.

Škótsko sa na tejto politickej kríze zviezlo takisto. Štát s vysokou životnou úrovňou, pokrokovým hospodárstvom založeným na informačných technológiách, financiách a rope, či kvalitný sociálny systém, ktorý v rámci Spojeného kráľovsta krajina čerpala ostali bokom.

Do popredia sa dostalo umelé vštepovanie predstavy Bruselu ako železnej gule na nohe Škótska, ktoré by inak rástlo rýchlejšie. Populistickí politici k tomu pripojili historické krivdy, ktorých sa stará dáma Anglicko dopustila najmä v minulosti. A pohroma bola takmer na svete. Vyrovnané prieskumy, obavy nadnárodných firiem a silnejúce hlasy o samostatnosti dokonca donútili prosiť o solidaritu Škótov britskú kráľovnú a opakovane aj britského premiéra. To všetko bolo dôkazom, že situácia je vážna.

 

 

Odborníci, ktorí hovoria o tom, že by bolo oddelenie od Veľkej Británie pre Škótov dobré, alebo že by sa v zásade nič podstatné nezmenilo stávke, ktorej sa ostrovania vystavili, nerozumejú. Ak by sa Škótsko oddelilo, muselo by prejsť celým vstupovým martíriom Európskej únie nanovo, prišlo o výhodný sociálny systém Anglicka a zavádzalo by novú menu, čo by krajinu stálo odchody mnohých firiem a tým pádom aj nárast nezamostnanosti. Najťažšie by však pre miestnych bolo získať veľkú zodpovednosť. Škóti, ktorí vinu za akýkoľvek neúspech pripisovali Veľkej Británii, alebo EU by odrazu museli niesť zodpovednosť za svoje kroky. Ak by sa krajine nedarilo, občania by si museli pripustiť zlú voľbu, na čo nie všetky hrdé národy, akými Škóti sú, majú guráž.

Do volebných miestností však prišli aj odmietači samostatnosti. Ani nie podporovatelia spojenectva s Veľkou Británie, skôr ľudia, ktorí si dobre uvedomovali riziká, ktoré by z posilnenia autonómie vyplývali.

Dali tak svetu najavo, že zdravý rozum existuje aj v čase, kedy politiku ovladajú populisti. Voliči povedali nie povyšovaniu národného princípu nad životnú úroveň a pokorili časť politikov bez programu, tú časť, ktorá si popuisticky vyberá euroskepticimzus a separatizmus.

 

 

Národne ladené, separatistické a euroskeptické názory sú pre politikov najľahšou možnou cestou. Vyberajú si ich hlavne tí, ktorí nemajú na súčasné probémy vlastné riešenia. Národný princíp jednoducho okopírujú od desiatok ďalších zoskupení v Európe a bez práce sledujú ako im narastá popularita.

Škóti tejto sorte uštedrili výsledkom referenda ranu a mali by byť vzorom aj pre ďalšie európke krajiny. Na druhej strane by bolo pre populistických separatistov najtvrdším údelom to, keby vyhrali a dostali zodpovednosť. Pohoreli by a nemali sa na čo vyhovoriť. Národ by však za to kruto platit.

 

Tomáš Lemešani

 

 

 

Čítajte viac:

Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

Euronezmysly, euromhranie, silná česká koruna. Proste české blbosti