Brexit bolel už doposiaľ. A bude ešte horšie

Hrozba "tvrdého Brexitu" je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie narobil gigantické ekonomické škody už krátko po jeho ohlásení. Bolí nielen občanov Európskej únie, ale aj Britov. Budúce scenáre sú ešte čiernejšie.

Hrozba "tvrdého Brexitu" je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie narobil gigantické ekonomické škody už krátko po jeho ohlásení. Bolí nielen občanov Európskej únie, ale aj Britov. Budúce scenáre sú ešte čiernejšie.

Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa ako červená niť tiahne celou formuláciou politiky budúcej Európskej únie. Brexit je celkom určite najvýznamnejšou zmenou Európskej únie posledných dekád. Zasahuje do politík desiatok štátov nielen v európskom spoločenstve, ovplyvňuje svetovú ekonomiku, kreslí návody budúcich vzťahov, predstavuje morálny súboj politických prúdov a hlavne, zasahuje do života miliónov európskych občanov.

Hoci to, čo bude so slovenskými zamestnancami v Británii nie je zatiaľ úplne jasné, je známe, že časť zamestnancov už v reakcii na neistotu opustila krajinu a rozhodla sa vrátiť do iných členských krajín.

V reakcii na tento jav britská vláda priniesla už behom vyjednávania o brexitovej dohode pod taktovkou premiérky Theresy May súbor opatrení, ktoré majú definovať pozíciu zahraničných pracovníkov.

Zamestnávatelia, priemyselné skupiny a komunitné skupiny v Spojenom kráľovstve odvtedy smú poskytovať občanom Európskej únie praktické rady o tom, ako požiadať o korektný status pomocou nového súboru nástrojov vydaného tamojším Ministerstvom vnútra.

Na príprave nástrojov sa podieľali samotní britskí zamestnávatelia. Vznikla tak jednoduchá interakčná online príručka obsahujúca videá, letáky, plagáty a návody k tomu, ako vyriešiť status zamestnanca z inej krajiny Európskej únie.

Nový status prisťahovalca má podľa ministerstva vnútra pomáhať cudzincom z Únie, aby neostali po Brexite v nelegálnom vzťahu k pobytu, ktorý by ich mohol stáť nielen pracovné miesto.

Súbor pravidiel a návodov ako sa v nich vyznať má vyriešiť tiež status prisťahovaných rodinných príslušníkov zahraničných pracovníkov. Avšak, hoci britská vláda neustále prízvukuje význam zahraničných pracovníkov pre spoločnosť, neistota u zamestnávateľov naďalej pretrváva.

Miesto cudzinca nebude pracovať domáci

Namiesto populistických sľubov o náboroch domácich pracovníkov už pred realizáciou odchodu z Únie dochádza k nezanedbateľným škrtom pracovných miest zahraničných pracovníkov bez náhrady.

Manchesterský aktivista Andy Hickmott pripravil zoznam viac ako 350 firiem a inštitúcií, ktoré v súčte zrušia vyše 215 tisíc pracovných miest. Vo finančnom vyjadrení to znamená stratu šiestich miliárd libier.

Najviac pracovných miest škrtá maloobchod, nasleduje sektor dopravy a automobilový priemysel. Spomalenie výroby oznámili Jaguar Land Rover, Ford, Nissan, Vauxhall či Honda.

Aktuálne čísla[ Štatitiky prepúšťania britských zamestnávateľov v súvislosti s Brexitom https://smallbusinessprices.co.uk/brexit-index/ ] však ešte prekonávajú očakávania Hickmotta. Čísla, vychádzajúce z oficiálne oznámených prepúšťaní hovoria o tom, že v máji 2019 bola známa strata viac ako 230 tisíc pracovných miest, ktoré zamestnávatelia škrtnú pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Ročná strata príjmovej časti rozpočtu presahuje 6,7 miliardy a automobilový priemysel je medzi redukciami na prvom mieste.

Straty Veľkej Británie ovplyvnené Brexitom v máji 2019
-230 tisíc pracovných miest
-6,7 miliardy libier v príjme štátneho rozpočtu

 

Brexitové straty pre niektoré iné krajiny predstavujú príležitosť. Medzi najvýraznejších hráčov patrí Holandsko. Neisté firmy z Británie priťahuje priaznivým zdanením zamestnaneckých príjmov a firemných ziskov.

Podľa americkej analytickej spoločnosti Stratfor však bude problémom európskeho pracovného trhu hlavne flexibilita pracovného práva, či jazyková bariéra. Dobre platení anglicky hovoriaci pracovníci budú podľa mnohých predpokladov tŕňom v oku občanov viacerých európskych krajín, kde by mohli sídliť. Príčinou je narastajúci nacionálny populizmus. Aj podľa Sratforu má preto Amsterdam najvýznamnejšie príležitosti loviť pracovníkov odchádzajúcich z Británie a Britov, ktorí budú nútení sťahovať sa pre presídlenie pracoviska v Holandsku. Šance však analytici dávajú aj nemeckému finančnému centru vo Frankfurte.

Zlou správou pre Veľkú Britániu je aj sťahovanie významných počtov bankárov BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale do Francúzska, kde banky sídlia. Ďalšie firmy volia jednoduchšiu cestu a anglicky hovoriaci trh neopúšťajú vďaka presunom do írskeho Dublinu (napríklad poisťovňa AXA).

Čítajte aj:

Montážna linka nemá budúcnosť. V4 musí zmeniť zameranie hospodárstva

Slováci majú príliš vysoké vzdelanie. Zbytočne

Kľúčová reforma GDPR. Čo priniesla a ako dopadla na firmy?

Preč z Veľkej Británie neprúdia len pracovné sily a nimi produkované hodnoty. Bolestivý bude aj odliv kapitálu, ktorý zas vytvorí príležitosti pre kontinentálnu Európu. Podľa agentúry Bloomberg[ Presun aktív bankových domov, Bloomberg Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank a UBS presunú aktíva v hodnote viac ako 800 miliárd eur z Londýna do Frankfurtu.

Isté príležitosti dokáže Brexit priniesť aj Slovensku. Známa je jedna z najvýznamnejších zahraničných investícií na Slovensku posledných rokov – vybudovanie závodu automobilky Jaguar Land Rover v okolí Nitry. Hoci to automobilka v snahe mierniť reakcie britských prepustených pracovníkov nechce pripustiť, podľa odborníkov ide do veľkej miery o presun výroby zo zrušenej továrne Solihulle pri Birminghame, kde sa vyrábal rovnaký typ vozidla.

Všeobecne sa však pri Brexite nie je veľmi na čo tešiť. Negatíva podľa viacerých poznatkov prevyšujú príležitosti. Vplyv na európsku a slovenskú ekonomiku bude v každom scenári vývoja hlavne negatívny. Hrá sa len o to, ako sa na to ekonomiky a podnikateľské prostredia pripravia.

V prípade neriadeného odchodu Veľkej Británie z Únie, teda Brexitu bez dohody, hrozí slovenskej ekonomike podľa analytickej spoločnosti Coface strata až 7500 pracovných miest.
Ako k tomu došlo a ako to zasiahne Úniu?

Brexit je prvou skutočnou udalosťou, pri ktorej je pravdepodobné, že sa zmenší tak veľkosť, ako aj hospodársky význam Európskej únie, a bude predstavovať výzvu pre jej ďalší pokrok. Únia samozrejme nikdy nezažila lineárny progres, ale doteraz nikdy nepocítila taký zásadný krok späť.

Ako pripomína štúdia Francisa Jacobsa, v doterajšej histórii Európskej únie sa obdobia optimizmu a konkrétneho úspechu striedali s obdobiami stagnácie a pochybností. Pokrok, ktorý sa dosiahol, je navyše výsledkom kompromisu medzi tými, ktorí obhajujú oveľa hlbšiu integráciu do EÚ, a tými, ktorí sú pripravení podniknúť len pomalšie, opatrnejšie a pragmatickejšie kroky.

Výsledkom je reťaz „ad hoc“ krokov vpred, ktoré boli len čiastočne kodifikované najprv návrhom európskej ústavy a následne Lisabonskou zmluvou, čo viedlo k mimoriadne komplexnému a „sui generis“ systému viacúrovňového riadenia Únie.

Tento prístup sa v Spojenom kráľovstve nikdy neujal. V praxi to malo zásadný vplyv na rozvoj Únie, ale to sa tam nepriznávalo. Spojené kráľovstvo v tomto smere trpelo neschopnosťou porozumieť zložitosti viacúrovňového riadenia a nemalo pochopenie pre vlajkové úspechy Európskej únie, čo sa prejavilo aj odstúpením od projektov zjednocovania Európskej únie, ako sú euro alebo Schengen. Tieto postoje mali zásadný vplyv na britskú kampaň o Brexite. Európska únia sa stala terčom dvoch zdanlivo nezlučiteľných argumentov:
Európa sa posunula smerom k super-štátu a EÚ by mohla dosiahnuť tento cieľ po odchode Spojeného kráľovstva.

Podľa tohto argumentu sa EÚ skutočne posunula smerom k užšej politickej únii federálnymi krokmi, ako je prijatie eura, odstránenie vnútorných hraníc a prostredníctvom ambícií, ako je vytvorenie vlastnej európskej armády. To všetko by nevyhnutne viedlo k európskemu super-štátu, ktorého by Spojené kráľovstvo nemalo byť súčasťou. Britský odchod z Európskej únie by mohol viesť k širšiemu kolapsu EÚ a návratu suverenity štátov.

Toto tvrdenie predložili aj v referendovej kampani v rámci Konzervatívnej strany a strany UKIP. Tento scenár je pravdepodobnejší než ten prvý. V Únii je evidentne vážna kríza, nacionalisti a euroskeptici boli posilnení Brexitom (ako aj zvolením Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta) a v mnohých krajinách existuje riziko nových referend o eure alebo dokonca o ich samotnom členstve v Európskej únii. V súčasnosti sa však v žiadnom členskom štáte nerysuje väčšina za vystúpenie z Európskej únie a takýto scenár nie je cieľom alebo zámerom britskej vlády, keďže aj bývalá premiérka Theresa May sa vyjadrila v liste Európskej únii, že Brexit nebol „pokusom poškodiť Európsku úniu alebo niektorý zo zostávajúcich členských štátov“, a že „naopak, Spojené kráľovstvo chce, aby Európska únia bola úspešná a prosperujúca“.

V súčasnosti ani federálna Európa, ani kolaps Únie nevyzerajú veľmi pravdepodobne. Je však stále neisté, ako sa v kontexte Brexitu vyvinie budúce smerovanie Európskej únie z hľadiska inštitucionálneho, ako aj z hľadiska preberania nových právomocí na úroveň Európskej únie.

Posilnená jednota

Pozitívnym vplyvom Brexitu je pozitívna reakcia európskych inštitúcií, ktoré na tvrdú ranu zareagovali zjednocujúc. Do určitej miery tak zlé časy zjednotili inštitúcie, ktoré proti sebe niekedy bojovali. Prenesene to platí aj o vládach členských štátov. Európska rada, Komisia a europarlament potvrdili hodnoty a význam Únie a potreby, aby sa Európska únia spojila.

Na druhej strane populistické a euroskeptické strany Brexit posilnil. Vyzývajú Európu, aby robila menej alebo dokonca, aby ich krajina začala z Európskej únie ustupovať, prípadne ju opustila úplne. Euroskeptické a anti-európske strany však vo väčšine členských štátov nemajú na vládnutie dostatočný vplyv.

Výrazným negatívom odchodu Spojeného kráľovstva z Únie je výpadok v rozpočte Európskej únie. Ten má pred sebou veľké výzvy. Vzhľadom k ambíciám urobiť z Európskej únie konkurenta najsilnejších svetových ekonomík, počítal s ambicióznymi projektmi, v ktorých počítal aj s príspevkom Londýna. Po odchode Britov vznikne v rozpočte medzera a možno predpokladať, že niektoré projekty padnú, alebo budú pre slabšie finančné možnosti menej účinné. Pre národné politiky štátov bude nepríjemným dopadom hlavne fakt, že čistí platitelia do rozpočtu Únie budú svoje finančné podiely navyšovať a tí, ktorí sú čistými príjemcami, vrátane Slovenska, dostanú menej. Jednoducho niečo, čo sa bude euroskeptickému voličovi vysvetľovať iba ťažko.

Vyjednávania o definícii a vyčíslení dlhu Spojeného kráľovstva voči Európskej únie v rámci viacročného finančného rámca do roku 2020 boli jedným z najťažších predmetov rokovaní o Brexite.

Po vyrovnaní bude nasledovať obdobie určovania nových priorít, do ktorých bude európsky rozpočet investovať. Podľa všetkého výpadok britských peňazí pocítia kohézne, štrukturálne a poľnohospodárske fondy. To bude mrzieť poberateľov z východnej a strednej Európy. Euroskeptici z veľkých krajín zas budú mať mladým členským štátom za zlé, že na nich bude ležať mohutnejšie bremeno financovania ich rozvojových projektov. Výpadok jedného z hlavných prispievateľov môže dokonca prepracovať dĺžku viacročného finančného rámca aj jeho štruktúru. Je dôležité, aby táto reforma dopadla uspokojivo pre všetky členské štáty. V prípade správneho uchopenia a uspokojivého výsledku rokovaní členských štátov môže priniesť aj flexibilnejšie plánovanie v rámci kratšieho finančného obdobia.

Všeobecne však platí, že krízové scenáre formulujú iba záchranné siete pre prípadné negatívne vývoje. Stále je veľa možností, ktoré smú z čiernych zajtrajškov spraviť miernejšiu prognózu. „Som mierny optimista v tom, že Británia na svoje podivné a nezodpovedné konanie doplatí viac, čo bude mať za následok presťahovanie množstva firiem do Európskej únie a zároveň aj na Slovensko, čo zmierni prepad ekonomiky,“ hovorí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Serina.

 

Tomáš Lemešani

Text čerpal z analýzy pripravenej pre Republikovú úniu zamestnávateľov 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb