Dlhy dobiehajú Slovákov. Domácnosti potrebujú reformy, nie odpustky

Zadlženosť slovenských domácnosti prekonáva rekordy. Na vine je nízka finančná gramotnosť, laxnosť štátu a naivita. Koronakríza ohrozí desiatky tisíc rodín a štát musí pripraviť komplexnú reformu dlhového poradenstva. Dlhové amnestie nie sú riešením.

Podľa štúdie, ktorú na sklonku leta pripravila a publikovala Národná banka Slovenska (NBS), až 9 percent slovenských domácností, ktoré počas koronavírusovej pandémie požiadali o odklad splátok svojich úverov a hypoték, očakáva, že v roku 2021 nebude mať dosť peňazí na ďalšie splácanie. Vzhľadom k tomu, že o odklady splátok požiadalo 5 percent zo 736 tisíc zadlžených domácností, ide o varovný signál.

Prieskum NBS monitoruje hlavne trend. Mnoho klientov však v prieskume zatajuje reálne problémy, hanbí sa priznať, že nespláca, alebo splácať nebude a hlavne v júli 2020 ešte nepociťuje dopady krízy. Tie ekonomické totiž prídu po pár mesiacoch a po odznení záchranných opatrení štátov.

Už samotný počet zadlžených domácností - 736 000 neveští nič dobré. Slováci sa zadlžili nezdravo v čase, kedy sa darilo. Nie sú však pripravení na to, čo bude v prípade straty práce a poklesu ekonomiky. Dôvodov je niekoľko. Spoločným menovateľom však býva pasivita štátu. Ten nepracuje s informovanosťou, finančnou gramotnosťou, či povedomím a dostupnosťou oddlženia. Často k problému pristupuje tak, že ho nechá eskalovať a následne prichádza z extrémnymi riešeniami, ako napríklad dlhovou amnestiou. Tá však škodí všetkým - veriteľom, ekonomike aj dlžníkom samotným, ktorí prichádzajú o návyk správy vlastných financií.

Čítajte aj:

Banková únia. Ako funguje vakcína na krízu?

Energetická sebestačnosť Únie. V čom a na kom sme závislí?

Právny štát v EÚ a jednotná fiškálna politika

Cestou by mohlo byť naopak sprístupnenie dlhového poradenstva, oddlženia a zvýšenie povedomia o dlhovom poradenstve, ktoré je vo vyspelých krajinách kľúčom v boji s chudobou.

Nedostatočná informovanosť

Napriek značnému vyťaženiu poradní je tu stále veľká skupina osôb, ktoré by potrebovali odbornú pomoc ale nevedia, na koho sa obrátiť. Naďalej v spoločnosti chýba dostatočné povedomie o možnostiach riešenia zadlženosti.

Zatiaľ nie je dostatočne využitý potenciál spolupráce so zamestnávateľmi. Zamestnávatelia majú presné informácie o príjmoch zamestnancov a o ich exekúciách, sú teda ideálnym partnerom pre zmapovanie osôb potrebujúcich pomoc so zadlženosťou. Spolupráca dlhových poradní so zamestnávateľmi tak ponúka cestu, ako sprostredkovať odbornú pomoc človeku, ktorý by ju sám nevedel vyhľadať.

Nedostatočné kapacity dlhových poradní

Existujúca sieť neziskových dlhových poradní nemá dostatočné kapacity. V niektorých poradniach tak čakacie doby dosahujú niekoľko mesiacov.

Rozloženie neziskových dlhových poradní je nerovnomerné a v niektorých regiónoch dokonca nenájdeme žiadne poradne. Pre človeka v ťažkej životnej situácii, bez dostatočných príjmov je cestovanie do vzdialeného miesta značnou prekážkou pre využitie odborného poradenstva.

V praxi systém poradenských zariadení naráža tiež na ťažkosti spojené s financovaním sociálnych služieb, kedy sú služby nútené odmietať klientov z oblastí mimo ich formálne stanovenú regionálnu pôsobnosť.

Súčasné technológie umožňujú prekonávať miestnu nedostupnosť využitím online nástrojov na poskytovanie poradenstva.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb