Návrat do reality. Začína kľúčové obdobie

Slnko, davy na plážach v Chorvátsku a Grécku, či pohoda na letnej terase je za nami. Po auguste prichádza fackanie realitou.

A cítia ho aj vládni predstavitelia, ktorí po divokých bez-rúškových zábavách smutne nasadzujú čínske face masky a vystupujú pred televíznymi kamerami.

Dva mesiace, kedy sa hlavne na Slovensku všetci tvária, že sa politické dianie, ekonomika a tak svet celkovo zastavili, nechali načerpať sily aj priateľov objektívov, akými sú Igor Matovič, či Andrej Babiš. Prvý menovaný zase predvádza vulgarizmy, pľuvance a slzy na krajíčku, druhý zas s v Grécku vybudovanou hneďou predvádza ako vybavuje výnimky “z tých prehnaných epidemiologických opatrení” nielen v zahraničí, ale aj Česku, ktorému vládne.

Obe krajiny musia zapnúť na vyššie obrátky. Mediálna letargia ponechala čelných politikov v koronavírusovom oblaku po prvej vlne. Česko i Slovensko sa predháňajú vo vyjadreniach o tom, ako situáciu zvládli a idú celému svetu príkladom. Na polemiky o epidemických opatreniach tu existujú iné média, Biztweet by radšej apeloval na to, čo ostáva mimo pozornosť verejnosti.

Tak Česko, ako aj Slovensko zaznamenávajú historické negatívne rekordy vo viacerých ekonomických ukazovateľoch. Je pravdou, že nejde o jediné krajiny s touto červenou škvrnou v účtovníctve. V porovnaní s konkurenciou z iných kútov Európskej únie je však hlasné ticho, ktoré sa rozľahlo okolo plánov a stratégií ekonómov riadiacich české a slovenské hospodárstvo.

Netreba pritom hľadieť iba na sever, či západ Európy. Aj “neposlušné krajiny” z juhu Európy vedeli vyjednať nové európske zdroje a veľmi dobre vedia, čo s nimi plánujú urobiť.

V Česku striedajú správy o rekordnom zadlžení krajiny, či negatívnom rekorde vývoja ekonomiky videá, na ktorých premiér v súkromnej rezidencii, či jeho koaliční partneri v červených tričkách a mikinách oznamujú mesiac pred krajskými voľbami jednorazový vianočný darček pre penzistov vo výške 5000 českých korún. Suma bez analýzy, dopadovej štúdie, či plánu ktorá z rozpočtových dier dostane ešte razantnejší kopanec.

Logika vychádzala z plánu “pětikilo na měsíc” - teda zámeru v decembri rozdať seniorom za hlasy vo voľbách 6 tisíc korún. Kompromisom sa od “litru” upustilo, aby to vyzeralo, že vláda myslí na rozpočtovú zodpovednosť. Podobný sedliacky rozum v podaní marketingových poradcov predviedla česká vláda aj pri valorizácii penzií, pri ktorých sa počítalo s “litrem” mesačne, napokon sa však cúvlo na “devět stovek”. Koho už zaujíma, že podľa všetkých dostupných dát nemusí byť o menej ako 20 rokov v kase dosť peňazí na vyplatenie ani minimálnych dôchodkov, či to, že vláda, v ktorej je Andrej Babiš už 7 rokov nepriniesla sľubovaný ani rámcový návrh penzijnej reformy.

Slováci si na rozdiel od českých susedov nalievajú do pohárov čistého vína. Ťažko povedať, či zámerne, ale neudržiavajú umelým štátnym financovaním skrachované pracovné miesta, kvôli čomu vyzerá množstvo ukazovateľov nelichotivo. Podnikateľské prostredie je rokmi nepriateľských vlád natoľko odolné, že stále vykazuje pomerne pozitívne znaky mierneho optimizmu.

Nové poriadky starým myslením

Koronakríza mení fundamenty biznisu. Mala by zmeniť aj prístup politikov

Vytúžené miliardy sú na ceste. Ako zvládneme druhú šancu z Bruselu?

Tomu by pomohla vláda, ktorá mohla vzhľadom k mimoriadnej dobe nahradiť letné dovolenky prácou na toľko očakávaných reformách. Podnikateľské prostredie potrebuje výrazný deregulačný stimul, alebo aspoň uistenie v podobe predstavenia jasných investičných stratégií.

Slušný diel koláča zo spoločného Fondu obnovy Európskej únie a unijných eurofondov je dobrou správou. Horšou je, že od vyjednávaní vláda neprišla s jasným predstavením investičných stratégií a reforiem, ktoré by čerpanie týchto financií uľahčili. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie napríklad nedokáže niekoľko týždňov odpovedať ani na otázky Biztweetu akým spôsobom sa bude vytvárať rezervoár plánovaných investícií, aké budú kľúče rozhodovania o tom, ktoré projekty získajú podporu, či kedy by sa mohli začať podporovať prvé projekty.

Leto dalo českým aj slovenským politikom neprávom priestor na vydýchnutie. Teraz prichádza kľúčový kvartál, ktorý napovie veľa o tom, či v krajinách na brehoch rieky Morava nájdeme aj skutočných odborníkov. Údržba a marketingové cvičenia nemusia stačiť. Krajiny sa od dna odrážajú variabilným spôsobom a intenzitou. Neskorý odraz dokáže oneskorenca držať na dne, pod kopancami tých rýchlejších.

Biztweet Exclusive 0920 nájdete na tomto linku, alebo v našom eshope. Tvorbu Biztweetu v ďalšom mesiaci podporíte aj nákupom predplatného na tom istom linku.