Poznáte najväčšie benefity coworkingu? Tieto vás rozhodne presvedčia

S pokrokom v technológiách a modernizáciou obchodného sveta sa práca z domu a flexibilná práca stávajú čoraz bežnejšou. Avšak podľa mnohých vedeckých výskumov voľný pracovný režim veľmi neprospieva pracovnému tempu ani celkovému naladeniu pracujúcich. Ak potrebujete pracovať mimo domova, ale nechcete investovať do drahých kancelárskych priestorov, odpoveďou na vaše požiadavky je coworking.

 

Coworkingové priestory ponúkajú freelancerom, živnostníkom či podnikateľským subjektom možnosť vytvorenia vlastného kancelárskeho prostredia zdieľaním spoločného priestoru s inými nezávislými pracovníkmi. Umožňuje vytvorenie nových kontaktov, dennej rutiny či zvýšenie produktivity aj bez zbytočného investovania do kúpi vlastnej nehnuteľnosti.

Aké sú ale hlavné výhody coworkingu?

  1. Budovanie novej komunity

Veľkou výhodou coworkingu je socializácia s novými ľuďmi. Vďaka coworkingu v spoločných priestoroch stretnete nových ľudí, ktorých by ste inak možno nikdy nestretli a získate nové kontakty. Spoločné podujatia s inými firmami vám pomôžu nájsť nových členov tímu bez väčšej námahy. Vďaka spoločným obedom či iným aktivitám si dokážete vybudovať komunitu, ktorá vám pomôže vylepšiť know-how, prinesie nové nápady či len tak zlepší deň príjemnou spoločnosťou pri kávičke.

  1. Zvýšenie produktivity

Podľa vedeckých štúdií platí, že ak ste v práci obklopení ľuďmi, ste nútení sa viac na prácu sústrediť. Dokonca aj mimo plánovaných komunitných akcií zistíte, že v dynamickom prostredí, kde je rušno vďaka spolupracovníkom, prúdi inšpirácia oveľa lepšie.

Ak ste pracovali z domu, neustále sa meniace pracovné prostredie môže byť spočiatku náročné. Ale vymanenie sa zo zóny pohodlia, spoznávanie nových ľudí a každodenná práca v rôznych prostrediach vás donútia byť inovatívni a kreatívni.

  1. Prístup ku spoločným priestorom, zasadačkám alebo telocvični

Je skvelé pokiaľ máte na samostatnú prácu vlastný priestor či kanceláriu. Ak však potrebujete zvolať míting alebo privítať dôležitých zákazníkov, zasadacie miestnosti sú súčasťou každého dobrého coworkingového priestoru. Prenájom pohodlnej zasadačky v Bratislave vás vďaka coworkingu finančne príliš nezaťaží a dokážete si ho zaobstarať doslova za pár minút.

Coworkingové spoločnosti ponúkajú okrem bežných kancelárií a zasadačiek, množstvo spoločných priestorov ako je kuchynka, oddychová miestnosť, telocvičňa alebo dokonca sprcha. Cvičenie počas pracovného dňa je spojené so zvýšenou produktivitou a zlepšenými kognitívnymi schopnosťami.

  1. Úspora nákladov

Pokiaľ ste na voľnej nohe a hľadáte priestor, kde môžete pokojne pracovať alebo ste rastúca spoločnosť a potrebujete súkromnú kanceláriu napríklad v hlavnom meste, moderný coworking vám umožní ušetriť a platiť len za priestor, ktorý skutočne potrebujete.

Okrem toho spoločné vybavenie priestorov, ako napríklad recepcia a upratovací personál, tlačiarenské služby, pripojenie na internet a vybavenie kuchynky, či kúpeľne, eliminujú režijné náklady spojené s otvorením vlastného kancelárskeho priestoru.

  1. Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom

Pracovný deň z pohodlia domova sa často vyznačuje minimálnou štruktúrou a veľký problém spôsobuje dilema ako oddeliť domáci život od pracovných povinností. Výsledkom je, že takýto nefixný rozvrh vás môže donútiť pracovať už dávno po pracovnej dobe.

Coworkingové priestory ponúkajú vytvorenie pevného rozvrhu vášho dňa a poskytujú miesto, kam môžete prísť každé ráno a odísť po dokončení práce. Pri využívanú coworkingu časom zistíte, že takáto štruktúra vám pomáha predchádzať vkrádaniu pracovného života do osobného času.