Ekologická domácnosť prináša šetrnejší spôsob bývania

Koncept zero-waste sa teší z čoraz väčšej obľuby a mnoho domácností prechádza na ekologicky šetrnejšie fungovanie. Náhrada plastov za prírodné zdroje či obmena jednorázových vecí za tie udržateľné predstavujú spôsob, akým sa začína ešte viac prihliadať na životné prostredie. Ekologická domácnosť nie je teda len akýmsi trendom, ale aj funkčným riešením, ktoré chráni prírodu, priaznivo vplýva na naše zdravie a dokonca prospieva aj našej peňaženke.

Pojem ekologická domácnosť je mnohým známy, viacerí si však neuvedomujú, že ekologicky šetrnejším spôsobom života nemusia nijako poľaviť od svojich návykov, len ich mierne zmeniť. Zabudnite na obmedzovania, aj v domácnosti šetrnej k životnému prostrediu sa dá plnohodnotne bývať a zároveň sa pýšiť vkusným a dizajnovým interiérom.

Základom sú prírodné materiály

Prírodné stavebné materiály sa využívali už od nepamäti a po mnoho generácií si obnoviteľné zdroje našli svoje miesto aj v našich príbytkoch. Drevo, kameň, ratan či prírodné látky, to všetko má v našich domovoch svoje uplatnenie a čoraz väčšie znečistenie životného prostredia opäť začína mnohým otvárať oči a povzbudzuje ich k návratu k týmto osvedčeným prírodným klasikám. Nábytok z masívneho dreva, sklo, deka z merino vlny, pútavá kamenná stena či mramorová dlažba. To všetko bude mať na svedomí príjemnú a útulnú atmosféru a bude zárukou pohodlia a tepla domova. Tieto materiály budú totiž dominantným prvkom našich priestorov a výrazne oživia akúkoľvek miestnosť.

Ekologické môže byť aj osvetlenie

Ak si zvolíme namiesto klasickej žiarovky jej ekologický variant, nielenže bude úspornejšia v rámci spotreby energie, ale oveľa dlhšie nám aj vydrží. Takáto investícia do dlhšej životnosti sa jednoducho vypláca, zúročí sa nám v podobe kvalitného a dlho trvajúceho osvetlenia. Dajte prednosť LED svetelným zdrojom, nielenže budú plnohodnotnou náhradou tradičných žiaroviek, ale vyznačujú sa aj šetrnosťou. Úsporné svietidlá navyše neobsahujú škodlivé látky, ktoré by ohrozovali naše zdravie.

Zamerajte sa na veci každodennej potreby

Bambusová zubná kefka, ekologické fľaše, sieťovky, bio bavlna či prírodné osviežovače vzduchu. To všetko sú šetrnejšie alternatívy. Nijako sa tak nemusíte vzdávať svojich pravidelných úkonov či dodržiavania hygieny, riešenie je totiž oveľa jednoduchšie. Stačí nahradiť predmety každodennej potreby ich prijateľnou verziou. Nielenže tým chránime prírodu, ale aj sa staráme o naše zdravie a nevystavujeme sa prípravkom plných chemikálií.

Môžete začať s malými zmenami a postupne pridávať ďalšie. Ekologické pranie, čistenie, umývanie, to všetko dokážete aj oveľa úspornejšie a nezaťažujete tým životné prostredie. Dajte prednosť produktom, ktoré využijete opakovane či tým, čo sa dokážu v prírode rozložiť. Vyhnite sa plastovým obalom a nakupujte len to, čo zúžitkujete a nebudete vyhadzovať. Nezabúdajte však aj na triedenie odpadu.

Vítaná je domáca výroba

Problematické dokonca nie je ani nahradenie kozmetických prípravkov či obmena čistiacich prostriedkov. Aj pre tie existuje ich prírodná verzia a práve tá je navyše bez akejkoľvek chémie. Dokonca týmito výrobkami dokážete aj ušetriť, ak si ich vyskúšate spracovať doma. Výživu pre vlasy hravo zvládne podomácky vyrobená maska z aloe, kým funkčnými prírodnými čističmi budú suroviny dennej potreby. Citrón, sóda, ocot či čierny čaj sa osvedčili už dávno, vráťte sa späť k radám starých mám a nechajte sa inšpirovať. Aj to, čo niekto už považuje za nepoužiteľné, môže mať aj naďalej v domácnostiach miesto a úžitok. Stačí drobná úprava, renovácia či lesklý náter a aj starý stolík dostane nový nádych.

Zeleň má svoje opodstatnenie

Rastliny v našich domácnostiach sú samy o sebe dekoráciou a mnohokrát oživia priestor a vyplnia ho svojimi farbami. Veľa ráz teda nie je potrebné zamýšľať sa nad ďalšími dekoráciami či inými doplnkami. Práve tie by aj tak nemali svoje využitie, zbytočne by len zapadali prachom a neskôr by sme sa ich zbavili. Ekologické zmýšľanie povyšujú rastliny aj tým, že okrem udržiavania čistoty vzduchu ponúkajú aj niečo viac. Zo spomínanej aloe môžete len vyťažiť, mnohé z nich majú však aj liečivé účinky ako napríklad šalvia či nechtík. Ušetriť môžete aj tým, že si bylinky a zeleninu vypestujete doma a nebudete viac kupovať tie v plastových obaloch.

Vysoko šetrné k prírode bude aj prírodné hnojivo z kompostovania namiesto toho chemického a pestovanie rastlín na balkóne v črepníkoch z prírodných zdrojov. Rastliny v byte budú nezameniteľným prvkom a vďačnou výzdobou, navyše sú pomerne nenáročné a vydržia s nami slušnú dobu.

Šetrnejšia forma bývania

Ak vás odrádza prvotne väčšia investícia a len preto ste dosiaľ nenabrali odhodlanie na šetrnejší a ekologicky prijateľnejší spôsob života, skúste si to prerátať. Spočiatku možno zaplatíte o niečo viac v porovnaní s bežnými produktmi, no táto investícia sa vám zúročí v podobe kvality, udržateľnosti, dlhej životnosti a viacnásobného používania, čo pri klasickej výrobe len tak nedosiahnete. Navyše bude enormným prínosom najmä to, že ochránite svoje zdravie, budete šetrní k pokožke a kto vie, možno aj vaše ekologické bývanie bude inšpiráciou pre iných.

Bývanie môže byť oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu a dokonca nemusíme nijako ukrajovať z pohodlia či bežného štandardu. Eko alternatívy sa dostávajú čoraz viac do popredia, kedy sa rozhodnete pre ekologickejší variant v domácnosti aj vy?