Kočnerov pranier: prokurátor Tichý

Vyšetrovanie početných zločinov Mariana Kočnera mnohých prekvapilo. Hlavne faktami, ktoré sa vďaka nemu dostali na verejnosť. Známosti s politikmi, blízke vzťahy s oligarchami, partnerstvá s mafiánmi, ale aj spolupracovníci na súdoch či prokuratúre. Čerešničkou na torte je priazeň prokurátora Ladislava Tichého.

Dnes sa zdá až neuveriteľné, že tento muž roky pracoval ako prominentný prokurátor. Muž, v ktorom ani po medializácii jeho vzťahu s Marianom Kočnerom nezostalo toľko cti, aby sa z aktívnej činnosti stiahol stále tvrdí, že jeho úslužnosť mužom z organizovaného zločinu je iba zdanlivá. Tvrdí, že sa nikdy Kočnerovi v žiadnom jeho záujme nepodrobil a rozporuje aj absolútne zrejmé fakty.

Ladislav Tichý sa vďaka priazni politikov a podpore mocných mužov prepracoval dokonca až do vedenia celej Generálnej prokuratúry, kde získal post námestníka generálneho prokurátora a riaditeľa Justičnej akadémie.

Tichý je prokurátorom od roku 1986. Z bežného prokurátora sa vypracoval na toho špičkového po zvolení Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora. Od konca roka 2005 sa stal priamo jeho prvým námestníkom vďaka čomu po patovej situácii okolo prezidentom Gašparovičom neuznanej voľby generálneho prokurátora v roku 2011 dočasne Generálnu prokuratúru viedol.

Už v danej dobe si časopis Týždeň všimol, že nejde o bežného prokurátora, či to, že jeho reálny majetok ďaleko prevyšuje ten priznaný. Písalo sa vtedy napríklad o jeho bývaní v exkluzívnej štvrti v susedstve Jozefa Brhela, či Juraja Širokého.

Pripomienkoval zákony, zasahoval do spisov

Prokurátor Tichý sa zúčastnil neslávne preslávenej oslavy v reštaurácii Bonanno, kde vrcholní sudcovia a prokurátori napodobňovali masového vraha Harmana a vystupovali neskrývane vulgárne. Tichý vtedy k daru sudcovi oslavujúcemu narodeniny s vedomím, že je natáčaný na videozáznam venoval prianie, že ho „pokrstil svojou cicinou“.

Tichý bol v minulosti opakovane výnimočne aktívny v kauzách, ktoré boli po čase spojené s Marianom Kočnerom. Podával hlavne mimoriadne opravné prostriedky, ktorými rušil, či spomaľoval niektoré konania. Ako hlava prokuratúry tiež dokázal zisťovať informácie o tom, čo všetko policajti v jednotlivých vyšetrovaniach zistili.

Nadácia Zastavme korupciu zistila, že Tichý s Kočnerom bežne preberal napríklad aj to ako pripraviť návrhy zákonov, ktoré na ministerstve spravodlivosti predkladala členka Smeru a bývalá námestníčka rezortu Monika Jankovská.

Napriek opakovaným podozreniam a zvláštnym zásahom do citlivých káuz Tichý s politickou podporou všetko ustál a ešte v minulom roku sedel vo vedení Generálnej prokuratúry aj s novým šéfom Jaromírom Čižnárom.

Čítajte aj:

Kočnerov pranier: obchod s Pavlom Ruskom

Kočnerov pranier: vzťah s Pentou

Tichý sa funkcie vzdal až v júni 2019, značný čas po tom čo bola zverejnená jeho komunikácia s Marianom Kočnerom. Tá bola pritom známa už dávnejšie. Generálny prokurátor, ani nikto iný oprávnený však na odvolanie Tichého nijak netlačil.

K jeho zdanlivému gestu prispel hlavne tlak verejnosti – neziskových organizácií, ktoré napriek bagatelizovaniu vzťahu s Kočnerom zo strany politikov aj prokurátorov Tichého nenechali zametať uniknutú komunikáciu pod koberec.

„Tohto roku som do novinárov investoval 200-tisíc eur. By si sa posral, ako ich mám prelustrovaných. Viem, kto koho jebe, kto je buzik, ožran, tyran. Aj s foto a videodokumentáciou,“ napísal v SMS správe Marian Kočner Ladislavovi Tichému. Bolo to v období tri mesiace pred vraždou Jána Kuciaka so snúbenicou. Je teda zrejmé, že Tichý okrem iného vedel minimálne o sledovaní novinárov.

Bez komentára, ideme ďalej

Nielenže nekonal, čo mu prikazuje zákon, ale s Kočnerom veci preberal, radil mu, pomáhal a podporoval. SMS správ s podobným obsahom je z viacerých období viac. Tichý iba lakonicky poznamenal, že komunikácia neexistovala. Podľa Generálnej prokuratúry sú podozrenia z komunikácie s Kočnerom predmetom trestného konania a preto ich nekomentujú.

Zarážajúce je, že napriek všetkému, čo je dnes známe pokračuje Ladislav Tichý v činnosti ako prokurátor Generálnej prokuratúry. Všetci kompetentní tvrdia, že s tým nedokážu nič spraviť, čo nie je pravdou. Zmenu možno prinesú noví členovia vlády.

Marian Kočner chcel cez svoj štedro finančne podporovaný projekt Na pranieri prostredníctvom nelegálneho sledovania získavať a zverejňovať kompromitujúce informácie o novinároch. Na pranieri v podaní Biztweetu sa venuje histórii a aktivitám mnohonásobne obžalovaného podvodníka a potenciálneho vraha. Vystačíme si pritom s legálnymi verejnými zdrojmi.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope