Chráňte seba aj svojich zamestnancov. Koronavírus nemá rád UV žiarenie

Ak chcete chrániť seba, svojich spolupracovníkov a zamestnancov, investujte do UV lámp, ktoré preukázateľne bránia v šírení pandemického ochorenia covid - 19, ale aj bežnejších foriem vírusov.

Likvidáciu prvkov koronavírusu spoločne so zničením inak rozšírených vírov potvrdili aj predbežné výsledky čínskych a nemeckých vedcov. Rozmnožovaniu koronavírusu zabraňuje žiarenie aj jednoduchým germicídnym svietidlom.

O tom, že koronavírus zabíja aj UV žiarenie hovoril v relácii Pod Lampou tiež slovenský vedec a infektológ Vladimír Krčméry.

Na účinky UV žiarenia upozorňovali už americkí vedci pred dvomi rokmi. Vírus H3N2, známy ako hongkonská chrípka, vtedy napadol veľkú časť americkej populácie a vyvolal paniku. Jedným z nástrojov, ktoré pomohli situáciu stabilizovať boli UV svietidlá, čiastočne dotované vládou. Zaručovali v miestach s inak výraznou saturáciou nenáročné a veľmi účinné sterilizovanie nezávislé na množstve spotrebovanej tekutiny, či inej nedostupnej komodity.

"Pred pár dňami som sedel v lietadle a muž za mnou kýchal a kašľal. Hneď som si pomyslel: Keby bolo na strope svetlo s UVC žiarením, tak by som chrípku nechytil," povedal k výsledkom zistení riaditeľ Centra pre rádiologický výskum Columbia University David Brenner.

UV žiarenie sa používa na ničenie mikroorganizmov aj pri dezinfekcii chirurgických nástrojov. Musí sa však aplikovať v nižších dávkach než je pre človeka nebezpečná miera. Nízke dávky špecifického UVC žiarenia však dokážu vírusy likvidovať už vo vzduchu.

Baktériocidné ultrafialové žiarenie slúži k účinnej sterilizácii vzduchu, tekutín a povrchu. Ponuku germicídnych svietidiel nájdete v eshope modernoffice.cz

Lampy s nízkou úrovňou UV žiarenia sa využívajú aj v nemocničných izbách, či lekárskych čakárňach a pobočkách niektorých často navštevovaných obchodov a bánk.

Použitím germicídneho UV svietidla možno zabíjať škodlivé baktérie a mikróby, ktoré majú za následok infekcie. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pacientov v Spojených štátoch sú infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou najčastejšou komplikáciou medzi pacientami dostávajúcimi nemocničnú starostlivosť. Kontinuálna dezinfekcia svetlom redukuje počet škodlivých baktérií ako stafylokok, či enterokok. Univerzita Strathclyde v Glasgowe tiež preukázala technológiu, že osvetľovací systém by mohol zabíjať nemocničné baktérie.

Určité baktérie môžu prežiť na variabilných povrchoch. To je problémom aj obávaného koronavírusu a kancelárií snažiacich sa o udržanie zamestnancov v ich priestoroch.

Výhody UV osvetlenia v boji s vírusmi:

  • pravdepodobný účinok voči koronavírusom
  • preukázaná likvidácia vírusov
  • nepretržitá dezinfekcia
  • dezinfekcia vzduchu aj všetkých povrchov
  • bezpečné použitie v prítomností ľudí
  • účinné voči baktériam a mikróbom.