Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Po tom, čo popularita Smeru opadla, prišiel premiér so sociálnymi manévrami. Na klamlivú kampaň teraz skočili dôchodcovia.

Keď Fico v apríli s roztraseným a smutným hlasom prijímal prehru, preferencie Smeru zmenili kurz a začali padať. Okrem rozkolu v strane a alibistických čistiek na ministerstvách to však nezanechalo žiadny nezmazateľný šrám, s ktorým by sa sociálni demokrati nevedeli vyrovnať.

Hoci nezvyčajne nervózni, ale rýchlo reagovali na prepad popularity zháňaním nových sponzorov a prijatím núdzového opatrenia, ktoré sa medzi populistami osvedčuje - pozitívnymi sociálnymi reformami.
Tak ako už Ficov kabinet ukázal niekoľkokrát, stratégia vlády z jedného roka môže byť v ďalšom roku s chladnou tvárou negovaná tými istými ľuďmi. A tak sa zo šetrenia rok pred voľbami prešloo k zvyšovaniu sociálnych výdavkov. Po zaradení spiatočky vláda poriadne šliapla na plyn.

 

 

Hoci niektoré projekty - ako napríklad budovanie firemných školiek zaplatí z peňazí Bruselu, na sociálnu kampaň poriadne pretrasie aj vlastné vrecká. V rámci opatrení, ktoré majú "zvýšiť životnú úroveň ľudí" tento týždeň ohlásil vládny kabinet navýšenie vianočného príspevku pre dôchodcov a zmenu spôsobu akým sa vymeriava. Výsledkom je vyplatenie príspevku v priemernej výške 400 eur pre viac ako milión dôchodcov.


Ich priazeň si Robert Fico kupuje síce štedro, no čo je horšie klamlivo. Priemerný dôchodca totiž vidí iba dlaň, ktorá mu peniaze dáva, nie tú druhú, strčenú v jeho vrecku. Maximálny vianočný príspevok penzistovi zvýšil Fico o 25 eur, zároveň však zvýšil výdavky na DPH o zhruba 20 eur ročne a starobný dôchodok mu znížil o 43,2 eura za rok. Summa Summarum, tento rok penzista príde o 38,2 eura ročne.

 

Tomáš Lemešani

 

Čítajte viac:

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

Keď Fico hýbe bábkami alebo o nekľude posledných dní

Fico začal čistku. Končia ministri Malatinský a Čaplovič

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené