Biztweet Exclusive: Menej je niekedy viac

V januári sme venovali pozornosť tvorbe niektorých zákonov. Na Slovensku aj v Česku je často neprofesionálna a prináša nechcené výsledky.

Často to má na svedomí jav zvaný gold-plating. Ide o negatívne postupy aplikácie európskych smerníc do legislatív národných štátov.

Zákonodarci často zákon konštruujú podľa odporúčaných princípov len formálne, aby sa vyhli sankciám zo strany medzinárodných organizácií. Výsledkom sú nefunkčné normy, ktoré majú často nejasné výklady.

O gold-plating ide aj vtedy ak štát pripraví národnú normu prísnejšie než od neho žiada európska smernica. Ide hlavne na Slovensku o častý jav, ktorý poškodzuje podnikateľské prostredie a pripravuje štát o medzinárodnú konkurencieschopnosť.

Populistickí politici z regiónu V4 žiaľ európske smernice zneužívajú často aj na to, aby na ich chrbte preniesli do legislatívy prílepky, ktoré sa hodia ich zištným a mocenským záujmom. Ide o najneetickejší proces prijímania zákonov, ktorý poškodzuje spoločnosť aj samotný legislatívny komplex.

Biztweet Exclusive: December plný veľkých správ

Biztweet Exclusive: Nová legislatíva a príprava na horšie časy

Biztweet Exclusive: Národ a boj so zahraničným nepriateľom s príchuťou uhorky

Spoločným menovateľom výsledku sú škody na pleciach občanov a ničené renomé európskych inštitúcií, na ktoré populisti negatívne dopady zle pripravených zákonov hádžu.

Druhé číslo Biztweet Exclusive v roku sa okrem analýz a rád venuje taktiež profilu známych postáv organizovaného zločinu – napríklad Mariana Kočnera, Ivana Jonáka, či Viktora Koženého.

Februárové číslo pre rok 2020 nájdete na tomto linku, alebo v našom eshope. Pred nákupom stačí podstúpiť rýchlu registráciu, kde nám postačuje váš email.