Impérium politika ČSSD Zuckermanna se rozpadá, krachuje mu firma Tekaz

Chebská stavební společnost Tekaz vlivného člena karlovarské ČSSD Tomáše Zuckermanna krachuje. Propustila padesát lidí a dluhuje 700 milionů korun.

Chebská stavební společnost Tekaz vlivného člena karlovarské ČSSD Tomáše Zuckermanna krachuje. Propustila padesát lidí a na krku má přibližně 700milionový dluh, přičemž management se teď pokouší zachránit podnik reorganizačním plánem. Minulý měsíc definitivně skončila také slovenská dceřiná firma Tekazu.

Slovenský Tekaz pohořel na poměrně kuriózní expanzi. Coby stavební firma tam totiž v roce 2011 otevřel tři pobočky rychlého občerstvení Burger King v Bratislavě a Žilině. Po tom, co podle slov majitele Tomáše Zuckermanna nenaplnily z hlediska tržeb očekávání, všechny tři provozovny zanikly. Tekazu zůstaly na Slovensku jen dluhy a věřitelé, kteří firmu poslali do konkurzu.

 

 

V Česku se mezitím dostala do problémů i mateřská firma. Koncem loňského roku ji dohnaly staré dluhy ve výši zhruba 700 milionů korun. Vznikly zejména kvůli nezaplaceným daním a zaměstnaneckým odvodům. Věřitelé pak poslali Tekaz do insolvence.

Mezi věřiteli dominuje kromě finanční správy zejména Česká spořitelna a dodavatel stavebních technologií Jordahl a Pfeifer. K menším věřitelům patří třeba i operátor O2, kterému Tekaz dluží platbu ve výši téměř milion korun.

 

Žádost o reorganizaci 

 

Zuckermannova společnost se před hrozícím rozprodejem majetku chrání soudy. Od ledna má povolenou restrukturalizaci. Ta spočívá v úsporných opatřeních s příslibem budoucího splacení dluhů.

Nakolik je úspěšná může říci jen insolvenční správce a plzeňský krajský soud, který o případu rozhoduje a ozdravení na konci loňského roku povolil. „Doporučoval bych vyčkat na zveřejnění reorganizačního plánu v insolvenčním rejstříku. Dosud zveřejněn nebyl, ale měl již být dlužníkem soudu předložen,“ řekl insolvenční správce Tekazu Rudolf Vinš z Insolvenční agentury.

Na rejstřík, kde plán restrukturalizace nebyl, nás odkázal i samotný majitel Tomáš Zuckermann. Podle posledních údajů pracuje v chebském závodu Tekaz přibližně sedmdesát lidí, což je přibližně o polovinu méně než loni.

 

Krachy a podezření

 

Právě v loni zkrachovaly další dvě Zuckermannovy společnosti - Prefa Beton a Západní stavební DL. Obě firmy byly známé zejména zakázkami pro Karlovarský kraj. Stavěly třeba karlovarskou nemocnici a rekonstruovaly Becherovu vilu. Obě zakázky byly kritizované jako předražené. Společnosti navíc nevykonávaly povinný audit a dosud se řeší podezření z jejich účetních podvodů. Dohromady naakumulovaly po svých bankrotech dluh ve výši 220 milionů korun.    

 

Čtěte také: 

Ukrajinský paradox. České firmy tam navzdory válce rostou

Skupina PSJ vstupuje na Slovensko

V Bohnicích prý mizí léky. Personál se chrání tajnostmi

Karlovarský kraj přišel o peníze. Sto milionů korekcí nemá jak vymoct