Rozinovci. Ambiciózni bratislavskí Rusi spájaní s organizovaným zločinom

Vplyv a snaha o účasť na strategickom biznise v Bratislave a Prahe. Alexander Rozin s rodinou patrí k šedej eminencii prominentného biznisu s pozemkami, či výstavnými eventami. Jeho hviezda však postupne zhasína a dnes funguje hlavne v úzadí.

Rozinovci – starší aj mladší patrili a patria k typickému úkazu bratislavskej podnikateľskej elity z 90. rokov. Radi vystupovali žoviálne, nevyhýbali sa bulváru a radi sa nechali odfotiť s mocnými mužmi, či smotánkovskými kráskami.

Postupne však pozlátko ich biznisu vyprchalo, až ostalo pri klasickej pachuti biznisu s pozemkami v Bratislave, šachov medzi ich majiteľmi a povestiach o nátlakovom podnikaní poistenom ľuďmi na správnych miestach. České peripetie ich zas namočili do podozrení, že sú napojení na ruský organizovaný zločin.

Alexander Rozin starší sa narodil v ruskom Saratove v roku 1956. Študoval na Chemickej fakulte v Moskve a neskôr postgraduálne na Právnickej fakulte v Bratislave.

Od roku 1980 pôsobí v Bratislave, kde bol okrem iného niekoľko rokov riaditeľom podniku Kniha a našiel si tu manželku.

Milovník titulov a falošnej oficiality

V roku 1990 sa stal námestníkom generálneho riaditeľa Incheba Bratislava. V podniku ho čakala s politickou podporou raketová kariéra a firmu veľmi rýchlo ovládol. Ovládol tiež českú Inchebu a Agenturu Triumf.

Stále si rád potrpel na dobré známosti, v čom mu organizovanie výstav, veľtrhov, ale aj diplomatických eventov pomáhalo. Dostal sa vďaka tomu do niekoľkých súkromne zriadených ekonomicko diplomatických organizácií, ktoré vyvolávajú dojem oficiálneho zastupovania avšak v skutočnosti slúžia len ako platforma pre dojednávania súkromných biznisov. Takto si napríklad Rozin starší nakúpil aj diplomatickú funkciu honorárneho konzula Thajska na Slovensku.

V roku 2017 opustil časť pražského biznisu, keď českú Inchebu odpredal aj so značkami eventov konkurenčnej firme ABF, ktorá vlastní výstavisko v pražských Letňanoch.

Čítajte aj:

Jozef Svoboda: keď je krk pre biely golier príliš hrubý

Viliam Soboňa: za loajalitu kúpele

Chytro a nenápadne. Jannis Samaras patrí k najtaktickejším podnikateľom

Podobný úpadok biznisu Rozin postupne zaznamenáva aj na Slovensku, kde mu zlyhalo niekoľko pokusov o vstup do developerských projektov, či vinárstva.

Nepomohla mu ani častejšia prezentácia tvárou syna. Alexander Rozin mladší dokonca chvíľu fungoval ako nominant strany Smer-SD aj v zastupiteľstve Bratislavského kraja a vystupoval miesto otca na viacerých akciách pod záštitou Incheby.

Mafia a Trnka

O kredit však rodina prišla po spájaní s mafiánskymi praktikami. V Prahe spomenul za mrežami Rozinovo meno vrah Václava Kočku mladšieho Bohumír Ďuričko. Kočka bol členom známeho mafiánskeho gangu, ktorý funguje v Prahe od 90. rokov. Po jeho zastrelení na večierku bývalého českého premiéra Jiřího Paroubka Ďuričko hovoril, že sa obáva pomsty zo strany ruskej mafie, pričom spomínal aj Alexandra Rozina.

Na Slovensku sa zas Rozinovci neslávne zviditeľnili podozreniami z podvodného zisku bratislavských viníc. V čase kedy nátlakovo naliehali na majiteľov okolitých pozemkov, aby im svoje parcely prenajali prišlo zo strany kritizujúcich zastupiteľov z Bratislavy podanie na preverenie možných podvodov na Generálnu prokuratúru. Prípad zmietol zo stola nechválne známy generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Na Slovensku sú najviditeľnejším biznisom Rozinovcov prevádzkovanie Incheby – v roku 2018 na nej utržili takmer 12 miliónov eur, či podiel v spoločnosti Medi Invest, ktorá sa zaoberá investičným poradenstvom a poradenstvom v oblasti eurofondov.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb