Duslo zdvojnásobí plnenie čpavku na koľajniciach

Spoločnosť Duslo Šaľa sa chystá zdvojnásobiť objem čpavku plneného do špeciálnych cisternových vagónov na koľajniciach.

Podľa zámeru, ktorý práve získal povolenie procesu posúdenia vplyvov na životné prostredie, chce okrem súčasného plnenia na jednej koľaji spustiť plnenie cez tri nové zariadenia aj na druhej koľaji.

Spoločnosť patriaca do holdingu Agrofert, ktorého konečným užívateľom výhod je oligarcha a český premiér Andrej Babiš, tak chce reagovať na ďalšie zvýšenie výroby čpavku, ktorú vďaka rekordnému štátnemu stimulu vo výške 58 miliónov eur spustí firma už vo štvrtej fáze.

„Prevádzka, kde sa navrhovaná zmena bude realizovať je situovaná v existujúcom bloku 31, Úseku výroby Anorganika – sklad KD a čpavku. Sklad čpavku a plnenie čpavku do ŽC sú súčasťou existujúcej prevádzky „Čpavok 2“. Plnenie amoniaku do železničných cisterien bude pozostávať zo šiestich plniacich zariadení. Z toho tri plniace zariadenia sú existujúce na koľaji č. 342 a vytvoria sa tri nové plniace zariadenia na koľaji č. 341, do ktorých bude privedený amoniak z guľových zásobníkov amoniaku. Na naplnenie jednej cisterny je potrebná približne 1 hodina,“ uvádza Duslo v projektovej dokumentácii.

Čítajte aj:

Štát premárňuje príležitosť. Investorov by mal motivovať k ozdraveniu podnikov

Výrobca výmenníkov tepla navýši produkciu v Kechneci

Povolenie k realizácii projektu žiadala firma v máji 2019. Len nedávno pritom medializovala hrozby o tom, že pre vysoké ceny energií a zlé podnikateľské prostredie na Slovensku zastaví rozvojové projekty a nové investície.

Firma v roku 2018 utržila 426,8 milióna eur. Napriek tomu a stimulu vo forme daňovej úľavy vykázala stratu.


Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope