Štát už uzavrel dotačné kolo na elektronabíjačky. Brusel priťahuje skrutky

Ministerstvo hospodárstvo uzavrelo dotačné kolo pre podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily.

Koľko žiadostí obdržalo, na akú výšku dotácie, ani to ako dlho bude žiadosti posudzovať Biztweetu nevedelo povedať.

„Žiadosti o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc sa v súčasnosti administratívne spracúvajú a vyhodnocujú. Bližšie informácie preto zatiaľ nie je možné poskytnúť,“ odpovedal Biztweetu odbor komunikácie ministerstva hospodárstva. Podobnú odpoveď posielal aj na začiatku októbra 2019.

So zavádzaním elektrifikácie vozových parkov si Slovensko bude musieť dať rady rýchlejšie ako nasvedčuje súčasné tempo. Európska komisia sa zaviazala do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov v porovnaní s rokom 1990 aspoň o 40 percent a zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie aspoň na 27 percent.

Stredná Európa podľa Bruselu v oblasti energetiky a klimatickej zmeny smeruje k dosiahnutiu cieľa pre zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2020, v ďalších dvoch cieľoch týkajúcich sa zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie a zvyšovania energetickej efektívnosti však máme nedostatky.

Hospodárstvo vykazuje nadpriemerne vysokú energetickú náročnosť a zlepšenie tohto ukazovateľa bude vyžadovať významné investície.

A práve to je podľa priemyselníkov problémom. Už beztak prísne plány Európskej únie sa neustále sprísňujú. Sotva teda podnik vymyslí plán ako na ekologické investície zohnať kapitál, Komisia príde s novým návrhom a musia premýšľať nad novými investíciami. Podľa zamestnávateľov je dialóg medzi politikou a podnikateľským prostredím v oblasti politiky emisného znižovania nedostatočný.

Čítajte aj:

Poliaci vysúťažili staviteľa plynovodného prepojenia

Orlen spustil slovenskú expanziu. Zatiaľ v malom

Žilinská tepláreň investuje 31 miliónov do novej turbíny

Významné investície čakajú aj podnikateľov v doprave. Európsky parlament totiž koncom roka 2018 definitívne schválil výrazné zníženie emisných limitov pre nákladné vozidlá. Schválené ciele požadujú zníženie emisií oxidu uhličitého do roku 2025 o 20 percent a do roku 2030 najmenej o 35 percent oproti roku 2019.

Kamiónová preprava produkuje podľa expertných odhadov päť až šesť percent celkových emisií CO2 v Európe. Podľa Európskej komisie vytvára nákladná doprava dnes o 19 percent emisií oxidu uhličitého viac ako v roku 1990. Zase je za tým narastajúci dopyt po tovaroch.

Europoslanci tiež schválili minimálne kvóty ťažkých nákladných vozidiel s nulovými a veľmi nízkymi emisiami, ktoré by sa podieľali na celkovom predaji nákladných automobilov. Ide teda o nútenú elektrifikáciu vozových parkov, proti čomu protestuje značná časť logistických podnikateľov aj výrobcov automobilov. V roku 2025 je limit určený na 5 percent, do roku 2030 to má byť minimálne 20 percent.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb