Biztweet Exclusive: Babiš, ekonomika a ruské konšpirácie

Projekty Babišovho Agrofertu, azerbajdžanský kapitál a nová podoba svetovej ekonomiky. Septembrové číslo Biztweet Exclusive.

Andrej Babiš má za sebou vydarený štart po letných prázdninách. Aj jedničkári v školách mu musia závidieť zastavenie trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo, predznamenanú abolíciu, ktorú mu sľúbil Miloš Zeman v prípade, že generálny prokurátor rozhodne o obnovení vyšetrovania, či ďalšie pripomenutie českého prezidenta, v ktorom sľubuje Babiša poveriť zostavením vlády aj v prípade, že nevyhrá nasledujúce parlamentné voľby.

Úspechy jej konečného užívateľa výhod ako keby posilnili aj zadĺženú skupinu Agrofert. Tá navrhuje ďalšie navýšenie výroby biopalív z repky olejnej v Česku, čo bolo opakovane výrazne kritizované ekológmi aj tvrdeniami o premiérovom strete záujmov. Na Slovensku zas cez Duslo Šaľa rozbehla nátlakové vyjednávanie spojené s hrozbami škrtov investícií. To naposledy viedlo k rekordnej štátnej pomoci 58 miliónov eur.

Na Bztweete sme sa tiež venovali azerbajdžanskému kapitálu, ktorý priamo z najvyšších miest tamojšej vlády vstupuje do niektorých zaujímavých biznisov na Slovensku a v Česku. Navzdory nadneseným rečiam však stále dominuje značne protekčné podnikanie v projektoch pod politickým vplyvom.

Biztweet Exclusive: Národ a boj so zahraničným nepriateľom s príchuťou uhorky

Biztweet Exclusive: Slon v porceláne a ovládnutie justície

Biztweet Exclusive: Slovenské emócie a české kauzy okolia Babiša

Ten aktuálne zasahuje do diania v celosvetovej ekonomike. Colné vojny Donalda Trumpa, ozdravovanie Grécka, či spomaľovanie nemeckej ekonomiky sa premietajú aj do diania v celoeurópskom hospodárstve.

Naša spoločnosť Independent Media Publishing tiež spustila zbierkovú kampaň na prípravu slovenskej a českej edície knihy Blowing Up Russia. Titul, ktorý napísal zavraždený Alexander Litvinenko a Jurij Felštinskij popisuje konšpiračné hry FSB, pri dosadení Vladimira Putina k moci. V Rusku je zakázaná, na Slovensku a v Česku nikdy nevyšla. Pre jej vznik hľadá spoluautor podporu vo forme predobjednávok knihy a ďalších odmien.

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

Septembrové číslo nájdete na tomto linku, alebo v našom eshope. Pred nákupom stačí podstúpiť rýchlu registráciu, kde nám postačuje váš email.