K Putinovmu výročiu na Slovensku vzniká zbierka na prelomovú knihu

Kniha zavraždeného Alexandra Litvinenka o metódach režimu Vladimira Putina v Česku a na Slovensku nikdy nevyšla. Spoluautor Blowing Up Russia teraz formou predobjednávok na webe hithit.cz hľadá podporu pre publikovanie aj slovenskej verzie. V regióne, kde rastie ruský vplyv je podľa neho titul mimoriadne dôležitý.

Jurij Felštinskij je spoluautorom knihy "Blowing Up Russia", ktorú napísal s Alexandrom Litvinenkom, bývalým podplukovníkom tajnej služby FSB, ktorý bol vzápätí po príprave knihy otrávený rádioaktívnym polóniom v Londýne v roku 2006.

Kniha popisuje postupné privlastňovanie moci v Rusku bezpečnostným aparátom a podrobne popisuje zapojenie tajných zložiek FSB do série vykonštruovaných teroristických útokov, ku ktorým došlo v Rusku v rokoch 1994 až 1999. Kniha a následné dokumenty boli v Ruskej federácii zakázané.

Slovensko je jednou z krajín, kde kniha nevyšla. Autor to chce zmeniť. Podľa neho totiž v regióne vzniká ďalšia kolóna ruského vplyvu. „Sovietsky zväz má určitú podporu medzi miestnymi komunistami a bývalými agentmi tajných služieb. Keď po roku 2000 Kremeľ zmenil svoju filozofiu z proeurópskej na anti-západnú, bolo ľahšie udržať si pôdu v bývalom sovietskom bloku - východnej Európe, kde bol sovietsky vplyv hlboko zakorenený pred rokmi, ako vytvoriť nové platformy na Západe." hovorí Jurij Felštinskij.

Kniha má na Slovensku vyjsť k 20. výročiu nástupu Vladimira Putina k moci. Ten bol podľa Blowing Up Russia vykonštruovanou akciou tajných služieb.

K slovenskej edícii nazvanej Rusko v plameňoch prizval Felštinskij Tomáša Lemešaniho, autora kníh Z Bureša Babišom a Politika s.r.o. 

Jurij Felštinskij: Študoval históriu na Moskovskom pedagogickom inštitúte. V roku 1978 emigroval do Spojených štátov a pokračoval v štúdiu histórie, najprv na Brandeis University, potom na Rutgers, kde získal titul PhD. v histórii. Bol tiež po ukončení doktorandského štúdia v Hooverovom ústave na Stanfordskej univerzite. V roku 1993 doktor Felštinskij obhájil doktorskú dizertáciu na Inštitúte dejín Ruskej akadémie vied a stal sa prvým občanom USA, ktorý získal doktorát v Rusku.

Tomáš Lemešani: Ako novinár pracuje od roku 2008. Venuje sa najmä biznisu, kauzám a transparentnosti. Okrem písania pre české a slovenské médiá pracuje pre domáce i zahraničné neziskové organizácie venujúce sa boju proti korupcii. Napísal a vydal tituly Dôvod, publikáciu o biznisovej a zákulisné histórii Andreja Babiša Z Bureša Babišom a knihu o českých populistoch okolo Tomio Okamuru Politika s.r.o.