Kampaň pred americkými prezidentskými voľbami 2020. Ako nás zasiahne?

Ak už teraz vnímame negatívne dopady americkej obchodnej politiky na svetový a európsky vývoj ekonomiky, mali by sme sa v duchu hesla "nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie" pripraviť na ešte ostrejšie spory mocností, z ktorých možno šípiť problémy. Ani tie však v prípade pripravenosti nemusia skončiť tragicky.

O tom, že sa bude americký prezident Donald Trump snažiť o svoje znovuzvolenie v roku 2020 nikto nepochyboval. Už krátko po svojej inaugurácii v roku 2017 postavil nový marketingový štáb a spustil kampaň.

Tú mnoho odborníkov vidí aj za jeho vyššie popísanou obchodnou politikou. V rámci nej Trump rozbíja zaužívané obchodné vzťahy a dostáva medzinárodnú obchodnú rovnováhu na šikmú plochu. Práve politikou, v ktorej partnerov označuje za hrozby a obviňuje ich z neúspechov Spojených štátov amerických v minulosti mu prinášala v kampani 2016 body.

Nemožno očakávať, že by svoju rétoriku v rámci kampane za znovuzvolenie zmenil. Práve naopak. Rétorika mu priniesla body a priaznivý geoekonomický vývoj aj dobré výsledky ekonomických ukazovateľov. Americká ekonomika rastie viac ako 3-percentným tempom už pravidelne a ekonómovia nepredpokladajú, že by sa to malo v roku 2020 výrazne meniť.

Šermovanie clami

Aj keby, nešlo by o mimoriadny prepad, ktorý by ohrozil to, čo Trumpových voličov zaujíma hádam najviac – nízku nezamestnanosť. Tá je pod Trumpovou taktovkou skutočne najnižšia od 70. rokov minulého storočia, ktoré americkí priemyselníci a konzervatívni voliči považujú za zlaté časy. Tieto argumenty sa budú konkurentom rozporovať veľmi ťažko.

Rétorika Trumpa pri viacerých príležitostiach ukázala, že bude chcieť politiku sľúbenia všetkého a presviedčania o nemožnom ešte stupňovať. Na to všetko bude potrebovať peniaze, ktoré nebude chcieť hľadať na území spojených štátov.

Problémom pre transatlantických partnerov môže byť hlavne pokračovanie búrania mostov k americkým firmám. Colná politika, ktorú Trump čiastočne používa pre politické, čiastočne pre krátkodobé ekonomické a čiastočne pre vyjednávacie ciele, prináša trvalé narušenie dôvery.

Pri negatívnom vývoji jeho colnej politiky bude táto stratégia pokračovať, alebo sa prehlbovať. Prinesie okamžité straty, straty prenesené na partnerov, nechcené ekonomické vplyvy ako dumnping a odvetné opatrenia spúšťajúce ďalší podobný mechanizmus.

Ťažko napraviteľné škody

Pri pozitívnom vývoji colnej politiky Bieleho domu by sa potvrdil predpoklad, že je zavádzanie ciel na zahraničný tovar iba dočasným javom, ktorý Donald Trump využíva ako nátlakovú metódu pri vyjednávaniach o nových obchodných dohodách. Aj tu však dochádza k okamžitým stratám a hlavne prerušeniu tradičných partnerstiev medzi americkými firmami a ich partnermi z clami zasiahnutej krajiny.

Nájdenie nových dodávateľov nie je v mnohých prípadoch otázkou dní. Preto, ak dôjde k vybudovaniu nových vzťahov, môžu zostať trvalou náhradou za vzťahy pôvodné. Často kritická je zároveň politika, ktorou chce americká vláda donútiť americké firmy obmedzovať investičné a iné aktivity mimo teritória USA. Vedie k nechceným, ale nutným presunom aktivít aj z Európskej únie, prípadne tieto aktivity tlmí.

Čítajte aj:

Piata Internacionála

Nádácia Georga Sorosa zvýši financovanie v regióne

Firma na počkanie. Portugalci idú príkladom

Rizikom je aj menová politika Spojených štátov amerických. Neustále "tlačenie peňazí" s cieľom podlamovať nohy zahraničnej konkurencii nepodporuje konkurencieschopnosť eura. To sa chce okrem horkokrvného posilovania zamerať na stabilizáciu. Konkurenčná výhoda tak môže byť na strane akcieschopnejšieho amerického dolára.

Nevratné sú žiaľ aj škody vyvolané rétorikou. Už dnes je tradičný partner európskeho spoločenstva po Trumpovej kľúčovej časti vládnutia od Európskej únie omnoho ďalej, než bol v obdobiach jeho predchodcov. Neprimeraná útočná rétorika a nevyspytateľnosť konania amerického prezidenta, ktorý sa nijak netají tým, že by uvítal rýchlejšie drobenie Európskej únie, ochladzuje vzťahy a náprava škôd bude trvať dlho.

Všetky nebezpečné javy vyplývajúce z doterajších znalostí a predpokladov vládnutia Donalda Trumpa budú kulminovať v období, kedy sa európskej taktovky chopí nové vedenie Európskej komisie. Ide iste o ďalšie riziko a ďalší tvrdý job, na ktorý sa bude musieť zamerať.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

 

 

 

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb