Ukrajinský paradox. České firmy tam navzdory válce rostou

Přestože se na Ukrajině válčí, české firmy si pochvalují nárůst poptávky od svých ukrajinských partnerů. Paradox dokladují čísla Hamé, nebo Prazdroje.

Přestože se na Ukrajině střílí, české firmy si pochvalují nárůst poptávky od svých ukrajinských partnerů. Paradox byznysu dokladují pozitivní meziroční čísla firem Hamé, nebo Prazdroje. Po zrušení celní povinnosti očekávají tuzemští podnikatelé další několikamilionové plusy. 

Hamé zaznamenalo na Ukrajině za první pololetí přibližně desetiprocentní meziroční nárůst svého odbytu. „Podle zatím předběžných výsledků jsme za letošní první pololetí navýšili odbyt našich výrobků. Dokázali jsme dokonce splnit plán daný ještě před začátkem ukrajinské krize,“ říká mluvčí společnosti Hamé Petr Kopáček. 

 

 

Navzdory válečnému konfliktu a ekonomické krizi na Ukrajině se na tamním trhu daří i dalším českým firmám. Uchází se také o velké zakázky. „V roli generálního dodavatele usilujeme o výstavbu nákupních a obchodně administrativních center ve vybraných lokalitách,“ říká mluvčí stavební společnosti PSJ Michal Fuks.

Zrušení cla 

Na Ukrajinu vozí pivo také plzeňský Prazdroj. Na místní prodeje se nestěžuje.  „V současné době tam vozíme několik tisíc hektolitrů ročně. Největší zájem je o Pilsner Urquell a pivo Velkopopovický Kozel,“ spřesňuje mluvčí Prazdroje Vladimír Jurina.

 

 

Právě exportéři se při tom těší na další stimul – zrušení cla. To přestane platit kvůli ukrajinskému podpisu Asociační dohody s Evropskou unií. Firmy, zejména ze zemědělství se opatření zpočátku obávaly. Rizikem podle nich mohl být masívní příliv ukrajinské levné konkurence.

Výdělek až 900 milionů  

Jak ale ukázala studie české vlády, opak je pravdou. „Po plné implementaci dohody by mělo dojít ke snížení celních nákladů českých exportérů ve výši zhruba 450 milionů korun ročně,“ konstatuje analýza. Český rozpočet podle propočtů Generálního ředitelství cel na ušlém clu přijde zhruba o 13 milionů korun. Naopak, vývoz České republiky by na základě změn, měl podle vlády vzrůst o jednu miliardu korun za rok. Čeští exportéři na Ukrajinu by si mohli dodatečně přijít na 900 milionů korun ročně.

„Opatření může přinést ještě větší zájem o naše pivo na Ukrajině,“ vítá zrušení cel mluvčí Prazdroje Vladimír Jurina. Problémem je ovšem implementace dohody s Bruselem na Ukrajině. Podle aktuálních informací totiž Ukrajinci od Evropanů pořád clo vybírají.

 

 

Čtěte více: 

Rana ruského embarga v praxi. Poliaci prídu o miliardu eur

Poľnohospodárski obchodníci trpia sankciami. J.A.N.E.X. končí

Putin a slovenský hnoj

Skupina PSJ vstupuje na Slovensko