Nádácia Georga Sorosa zvýši financovanie v regióne

Nadácia otvorenej spoločnosti Georga Sorosa zvýši financovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU).

Investor George Soros známy ako zástanca liberálnej demokracie a humanizmu, je už dlho politickým cieľom krajne pravicového politického spektra v regióne strednej a východnej Európy. Najtvrdšiu kampaň pociťuje v Maďarsku od Viktora Orbána a jeho strany Fidesz.

Aj preto sa Nadácia otvorenej spoločnosti rozhodla v roku 2018 zatvoriť svoju kanceláriu v Budapešti a presťahovať ju do Viedne. Mohli za to aj tvrdenia maďarských vládnych politikov, že Sorosova charita podporovala migráciu do Európy, či uletenejšie teórie o spyknutiach židovských miliardárov.

„Maďarský premiér Viktor Orbán prinútil Stredoeurópsku univerzitu, aby presťahovala svoje študijné programy v USA do Viedne tým, že CEU nebude môcť vydávať americké diplomy v Budapešti,“ uviedol Soros na začiatku aktuálne publikovaného listu.

„CEU je napriek tomu odhodlaná udržiavať akademické aj verejné aktivity na svojom kampuse v Budapešti a má v tomto úsilí plnú podporu nadácií otvorenej spoločnosti a mňa osobne. Znovu preto zdôrazňujem záväzok prijatý v júni, že CEU má zaistenú budúcnosť: nadácie otvorenej spoločnosti majú v úmysle zvýšiť dotácie CEU.“

Podnikateľ sa poďakoval za vytrvalosť a lojalitu komunity CEU pod vedením prezidenta a rektora Michaela Ignatieffa.

Čítajte aj:

Fico v rozhovore zase zavádzal. Pokračuje v očistnej PR

Firma na počkanie. Portugalci idú príkladom

Francúzski podnikatelia dajú na obnovu Notre Dame miliardu dolárov

Poďakoval tiež maďarskej verejnosti a medzinárodnému akademickému svetu za podporu univerzity. Podľa Sorosa táto podpora z CEU urobila svetovo uznávaný symbol akademickej slobody.

Okrem Orbána patrí ku konšpirátorom o Sorosovom spyknutí tiež ultrapravicová scéna v Rusku, v Česku, napríklad ústami Václava Klausa a Tomio Okamuru, ale aj na Slovensku. Okrem pravicových extrémistov sa barličky o Sorosovi chytajú aj umiernenejší populisti.

Bývalý premiér Robert Fico obviňoval Georga Sorosa z financovania protestov „Za slušné Slovensko“, ktoré vznikli po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Sorosa zapájal aj do ďalších hoaxov, ktoré začal šíriť v období, keď nevedel vysvetliť vlastné kauzy. Videl ho napríklad za skladaním dlažobných kociek pred úradom vlády.

Fico vtedy naznačoval, že tak Sorosovci pripravujú občianske nepokoje. Napokon sa ukázalo, že šlo o odfláknutú prácu na miestnej stvebnej zakázke. Nepreukázalo sa ani financovanie organizátorov protestov. Aktuálne Fico Sorosa používa pri (ne)vysvetľovaní svojich kontaktov s Mariánom Kočnerom.

Po konšpiráciách o spyknutí Georga Sorosa žiaľ siahol aj šéf SaS Richard Sulík. Ten ho spomína hlavne, keď sa rozohní na tému migračnej krízy, kedy rád používa slovník krajnej pravice, ako „slniečkari“. "Sorosovanie" je obľúbeným nástrojom taktiež u šéfa národniarov Andreja Danka, ktorého vzorom je Orbán. 

Podľa politilógov a sociológov je George Soros zneužívaný xenofóbnou propagandou z viacerých príčin charakteristických pre náš región. Spája v sebe nenávisť voči bohatým ľuďom, dlhodobo zaužívaný skrytý antisemitizmus, nenávisť voči Spojeným štátom americkým a v slovenskom prípade aj nechuť voči Maďarsku. Je to totiž maďarský židovský miliardár žijúci v USA. Hodí sa teda proruskej aj krajne pravicovej propagande.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope