Chytro a nenápadne. Jannis Samaras patrí k najtaktickejším podnikateľom

Podporuje politikov, patrí medzi najbohatších miliardárov a napriek tomu sa s ním verejne nespájajú kontroverzie. Jannis Samaras oživil tradičnú značku a zakorenil v českom biznise.

Syn otca z enklávy gréckych utečencov v Česku vyrastal na severe Moravy. Jeho otec Kostas bol agronóm zaoberajúci sa melioráciou - zúrodňováním pôdy. Agronóm však po páde socializmu pochopil, že odbor umelo živený komunistickou agrárnou predstavou nemá v reálnom svete miesto. Dal sa vzápätí na podnikanie.

Zeleninový obchod rozbehnutý na vlastnú päsť nevyšiel, zapojil sa teda do populárnej privatizácie. Vďaka krnovskej výrobni sódy začal rozvíjať predaj citrónovej šťavy a do biznisu sa pridal aj syn Jannis.

V roku 2000 Samarasovi cez firmu Santas ovládli tiež práva na výrobu chemických zložiek, z ktorých sa vyrába Kofola. Vtedy išlo o upadajúcu značku, ktorá kvôli spojeniu s komunizmom nevedela čo ďalej. A práve tam vynikal Jannis Samaras. Marketing a stratégie boli vždy jeho prednosťami. Predávajúci hlavne neplánoval pokračovať vo výrobe.

Zo značky, ktorá upadala do zabudnutia vybudovala kvalitná reklama a hravý marketing stúpajúcu hviezdu. Z lacnej akvizície tak vznikol výnosný biznis, ktorý z 3 percent trhu zabral po pár rokoch zhruba tretinu.

Rodine to vynieslo miliardy českých korún a možnosť ďalších nákupov. Trebárs Top Topic, Vinea, alebo Chito Tonic. Príbeh sa opakoval a značky reinkarnovali a rástli. Do biznisu sa preto pridali aj "energeťáky" Semtex a Erectus.

Čítajte aj:

Jozef Janov. Nádej Penty boduje po boku Babiša

Ján Smerek. Prototyp mečiarovského milionára

Skyside a Škorec. Ako skončila košická šťuka na suchu?

Samarasovci sa vedeli a vedia pohybovať v mysli spotrebiteľa. Aj preto bodujú reklamou, cenovou politikou, ale aj distribúciu. Prišli s nápadmi na čapovanú Kofolu i nové fľašové balenia.

Spoločnosť tiež vlastní továreň v poľskom Kutne, kde vyrába džúsy Jupí. Jannis Samaras sa drží v zákulisí, ale stále prekvapuje. Jeho meno sa v biznise objaví raz za čas, ale stále pri veľkej veci.

Jeho chytrosť spočíva tiež v tom, že nemá záľubu v opulentnom vystupovaní štýlu československých oligarchov. Či už zámerne, alebo prirodzene, pôsobí skromne a sympaticky. Aj vďaka tomu si nikto veľmi nevšímal napríklad jeho podporu hnutia ANO Andreja Babiša. Bez väčšieho povšimnutia zostalo aj postupné ochladenie vzťahov až kritika majiteľa Agrofertu a českého premiéra.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb