Slovensko dalo Interpolu 120 tisíc. 0,09 percenta rozpočtu

Medzinárodná policajná organizácia Interpol odhaľuje citlivé prípady a zachytáva medzinárodne hľadaných zločincov aj zo Slovenska. Zo štátneho rozpočtu jej tento rok putovalo 119728 eur.

Ide o zrhuba 0,09 percenta zo 137-miliónového rozpočtu organizácie (predpoklad na rok 2019). Medziročne ide pritom o zlepšenie. Ročný príspevok Slovenska sa však posledných 5 rokov pohybuje v rozmedzí 113 – 125 tisíc eur. Naposledy zachytená medzinárodná sieť pedofilov, predtým odhalenie finančných podvodov a gangov pašujúcich drogy či cigarety. Interpol má za sebou tisíce úspešných prípadov.

Slovensku pomohol zadržať a previezť na jeho územie členov bankomatovej mafie a ďalších členov organizovaného zločinu na úteku. Významnú úlohu hral aj pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka so snúbenicou.

Mnoho hlasov volá po navyšovaní rozpočtu Interpolu. Štáty, ktoré sú členmi organizácie však stále odmietajú pridať organizácii na vážnosti so strachom straty vlastnej suverenity. Kritici varujú, že to Interpol posiela k závislosti na súkromnom kapitále.

Tá sa začala vytvárať v roku 2000, kedy sa generálnym tajomníkom stal Ronald Noble. Ten sa rozhodol neochotu národov podporovať rozpočet Interpolu kompenzovať otvorením dverí súkromnému kapitálu. Finančné injekcie odvtedy posyktujú napríklad aj farmaceutické, či tabakové spoločnosti.

Kritici sa obávajú, že tým ovplyvňujú zameranie organizácie. Tá v posledných rokoch napríklad rozbila niekoľko sietí pašerákov cigariet, ktorým z trhu stiahla tabak za miliardy eur. Samo o sebe je to správne, ale obavy smerujú k tomu, či sa tieto prípady nedostávajú do popredia pozornosti Interpolu na úkor iných, pre spoločnosť významnejších.

Interpol je najväčšou medzinárodnou policajnou organizáciou. Bol založený za účelom výmeny informácií o medzinárodne pôsobiacich zločincoch aj o trestnej činnosti a teroristických akciách v členských krajinách. Vytvoril však aj vlastné jednotky.

Čítajte aj:

Exekúcii SPP nezabránil ani zákon. Jeden z účtov je stále blokovaný

Strach na Záhorí. Kto je Miroslav Štvrtecký?

Štát je v prípade Bžánovej odmeny bezmocný

Organizácia nie je oprávnená zasahovať do politických, rasových, náboženských či vojenských záležitostí jednotlivých krajín. Od roku 1985 môže Interpol žiadať o informácie ku všetkým prípadom označeným ako teroristické. Má štatút stáleho pozorovateľa pri OSN.

V súčasnosti Interpol združuje 190 krajín. Počiatky Interpolu siahajú tesne pred začiatok prvej svetovej vojny, kedy moderné vyšetrovacie metódy boli ešte v plienkach a zločinci za hranicami svojho domovského štátu prakticky nepolapiteľní.

Jeho najvyšším orgánom je Valné zhromaždenie. Vyšetrovanie Interpolu sa sústredí na niekoľko hlavných oblastí. Jedná sa predovšetkým o terorizmus a zločiny proti ľuďom a majetku, ďalej zločiny "bielych golierov" (zahŕňajú ekonomickú, finančnú a počítačovú kriminalitu) a organizovaný zločin a drogy.

Aktivity Interpolu sa dajú definovať štyrmi kľúčovými rolami: výmena správ, informačná podpora, globálna koordinácia a ďalšie služby (napríklad tvorba modelovej legislatívy).

Ak napríklad organizácia vydá vo veci hľadanej osoby varovanie najvyššieho (červeného) stupňa, oprávňuje to členské štáty osobu zatknúť a vydať do krajiny, ktorá ju bude vyžadovať.

Všetky informácie sa archivujú vo francúzskom ústredí vrátane špecializovaných medzinárodných databáz (odtlačky prstov, testy DNA, identifikácia obetí a podobne). Interpol zamestnáva 700 ľudí.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope