Biztweet Exclusive: Ruský vplyv, odpor voči Babišovi a zmenkový rébus

Exkluzívny rozhovor so spolupracovníkom Alexandra Litvinenka, odvracanie sa Babišových spojencov a bezradnosť v Duckého zmenkách. Nové číslo Biztweet Exclusive.

Ruské tajné služby cielene budujú siete agentov, spriaznených politikov a podnikateľov, ktorí ovplyvnia atmosféru v stredoeurópskej spoločnosti s cieľom oslabiť konkurenčné štátne spoločenstvá. Na Slovensku je ich spojencom majiteľ Tatravagónky, zbrojár Strnad a v Česku aj najbližšie okolie prezidenta Miloša Zemana.

Júnové číslo Biztweet Exclusive prináša plné znenie rozhovoru s ruským historikom Yuri Felshtinskym. Skúma prostredie tajných služieb, ktoré po nástupe Vladimira Putina prevzali agendu bývalej KGB. Práca, ktorú robí stála život jeho spolupracovníka Alexandra Litvinenka, ktorého v Londýne otrávili rádioaktívnou látkou. Zadržaní agenti mali na americkom území zabiť aj Felshtinskeho.

O politickom vplyve na spravodlivosť a verejnú mienku hovorí v rozhovore s Biztweetom aj Pavel Franc. Známy právnik vedie projekt Rekonstrukce státu, ktorá spojila niekoľko českých neziskových organizácií s cieľom zmeniť nekvalitné justičné pravidlá.

Podľa neho je súčasný prístup vlády Andreja Babiša k justícii problémom. Existuje niekoľko podozrení o tom, že personálnym ovládnutím významných postov kryje český premiér vlastné zločiny. Problém je dokonca natoľko vážny, že s oligarchom Rekonstrukce prerušila spoluprácu. V minulosti pritom slúžila vytváraniu pozitívneho mediálneho obrazu jeho hnutia ANO.

Čítajte aj:

Biztweet Exclusive: Slon v porceláne a ovládnutie justície

Biztweet Exclusive: Slovenské emócie a české kauzy okolia Babiša

Biztweet Exclusive: Most v podsvetí a eurovoľby

Na dobré PR možno zabudnúť aj na slovenskom ministerstve hospodárstva. Slávnostne predstavený zákon, ktorý mal zakázať vymáhanie kontroverzných Duckého zmeniek nefunguje. Hneď prvý špekulatívny pokus dopadol tak, že je dodnes jeden z účtov Slovenského plynárenského priemyslu blokovaný.

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

Júnové číslo nájdete na tomto linku, alebo v našom eshope. Pred nákupom stačí podstúpiť rýchlu registráciu, kde nám postačuje váš email.