Exekúcii SPP nezabránil ani zákon. Jeden z účtov je stále blokovaný

Firma, ktorá si voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) chcela exekúciou uplatniť Duckého zmenku, bojuje proti zastaveniu exekúcie. Jeden z účtov plynárov je stále zmrazený.

Slovensko pritom koncom roka 2018 prijalo úpravu zákona, ktorá má zamedziť pokusom o uplatnenie Duckého zmeniek. Zákon, ktorý predstavoval minister Peter Žiga ako bodku za kauzou Duckého zmeniek, mal zakázať uplatňovanie exekúcii voči SPP.

Už po pár mesiach však prvý pokus – cyperskej anonymnej firmy Stroden - ktorá si uplatňovala exekúciu 30 miliónov eur, vyšiel. Spoločnosti v máji 2019 súd vyhovel a na niekoľko dní zmrazenými účtami obmedzila podnikanie SPP.

„Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky od začiatku považovalo túto exekúciu za nezákonnú a plne podporovalo všetky kroky na zvrátenie protizákonného stavu a opätovné uvoľnenie prostriedkov SPP. Exekúcia bola výslovne v rozpore so zákonom o ochrane majetku v plynárenstve, ktorý koncom minulého roka schválila vláda a Národná rada SR, čo potvrdilo aj uznesenie exekučného Okresného súdu v Banskej Bystrici o zastavení exekúcie. Tento verdikt súdu zároveň potvrdil opodstatnenosť a dôležitosť spomínanej legislatívy (zákon o ochrane majetku štátu v plynárenstve), ktorú minulý rok pripravil rezort hospodárstva,“ konštatuje pre Biztweet hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Na otázku či ministerstvo koná právne kroky voči spoločnosti, ktorá podľa výkladu rezortu hospodárstva konala protiprávne Stano odpovedá, že ide o vec samotnej SPP. Štát teda nepodal trestné oznámenie ani kárne návrhy na sudcov, ktorí podľa názoru ministerstva rozhodli protizákonne. Istá naviac nie je ani definitívna výhra v boji o zastavenie exekúcie. Stroden sa totiž bráni a jeden z účtov SPP stále blokuje.

Čítajte aj:

Strach na Záhorí. Kto je Miroslav Štvrtecký?

Štát je v prípade Bžánovej odmeny bezmocný

Polícia za zmiznutie munície z armádnych skladov nestíha nikoho

„Nezákonná exekúcia na majetok spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel bola síce zastavená uznesením Okresného súdu v Banskej Bystrici zo dňa 16.05.2019, cyperská spoločnosť však podala opravný prostriedok – sťažnosť. Uznesenie o zastavení exekúcie tak zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť a blokácia finančných prostriedkov na jednom z účtov SPP stále trvá. Veríme, že Okresný súd v Banskej Bystrici o bezdôvodnej sťažnosti schránkovej firmy rozhodne v najbližších dňoch,“ uvádza hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Vzhľadom na stav súdneho sporu s cyperskou schránkovou spoločnosťou nebolo podľa hovorcu SPP možné v zmysle zákona vôbec exekúciu voči SPP začať.

„Spoločnosť po začatí exekúcie preto tiež podala podnety na preskúmanie zákonnosti postupu relevantných subjektov v tomto exekučnom konaní a podala aj trestné oznámenie z dôvodu zjavného úmyselného konania spôsobiť SPP a Slovenskej republike škodu veľkého rozsahu,“ dodal Šebesta.

Ján Ducký, bývalý Mečiarov minister priemyslu, hospodárstva a neskorší riaditeľ SPP vystavil neznámy počet zmeniek viacerým subjektom.

Protihodnotou mali byť „služby obchodného a finančného charakteru“. Tie sa však v skutočnosti nikdy nezrealizovali. Pravdepodobne boli len korupčnou zámienkou na vypísanie zmeniek. Predstavitelia SPP dodnes nevedia, na akú sumu boli vypísané všetky zmenky.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope