Strach na Záhorí. Kto je Miroslav Štvrtecký?

Gang Miroslava Štvrteckého stále nie je na konci. Zatknutých pribúda, no stále ich spájajú s násilnosťami.

Hlava gangu zo Záhoria sedí za mrežami aj napriek snahám vykľučkovať z obvinení po slovensky – obštrukciami a pochybeniami súdu. Nevyšlo mu to. Podľa miestnych však stále stojí za násilnosťami v regióne.

Mafiánska skupina sa v médiach pripomenula v máji 2019, kedy úrady zadržali jedného z jej členov v Juhoafrickej republike.

„Dňa 2.5.2019 bol v Juhoafrickej republike zadržaný hľadaný občan SR Patrik Šnajdr. Na menovaného vydal Interpol Bratislava červený obežník na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu vydaného Špecializovaným trestným súdom pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak a vydieranie," napísala polícia na sociálnej sieti.

To, že sa Šnajdr, člen vedenia skupiny, nachádzal v Afrike svedčí o tom, že Štvrteckého gang stále má dostatok prostriedkov napríklad na to, aby ukryl niektorého zo svojich členov.

Šnajdr je na Slovensku odsúdený za sériu skutkov na dvadsať rokov. Nie je jediný, ktorý si musí odpykať trest za svoje skutky. Členovia „štvrťákov“ dostali dohromady desiatky rokov - Peter Havlíček osem, Zdeňek Uhlíř sedem, Jozef Fila, Jozef Helt šesť, Radim Chanečka päť rokov a deväť mesiacov, Martin Jamrich päť rokov a šesť mesiacov a Rastislav Zajc štyri roky.

Poslední traja menovaní spolupracovali s políciou výmenou za zníženie trestu. Napríklad Jamrich nechal svoj prípad ako poistku medializovať. Bál sa totiž pomsty šéfa skupiny, ktorý sa chybou súdov, podľa niektorých kritikov nie neúmyselnou, dostal v roku 2015 na slobodu.

Čítajte aj:

Fico a Vadala. V čom spočíva hra o pravdu?

Sadiki: príbeh narkobaróna a jeho tajomstvo úspechu

Príbeh Harabina. Muž paradoxu s citom pre dobu

Hlava gangu Miroslav Štvrtecký dostal 24 rokov. Postupne však dosiahol zníženie trestu na 21 rokov. V roku 2015 urobil senát Najvyššieho súdu spisovú chybu, pre ktorú dosiahol Štvrteckého obhajca obnovu konania a jeho kliet šiel na slobodu. Obdobie strachu skončilo, keď v roku 2017 po vyhýbaní sa súdnym konaniam Štvrteckého zase zatkli.

Skupina konala zhruba od milénia hlavne na Záhorí sériu organizovaných zločinov. Najčastejšie ich označujú za vydieračov. Okrem klasického výpalného však vykonávali aj extrémnejší nátlak. Unášali podnikateľov a nechávali ich pod hrozbou likvidácie prepisovať majetky, podniky, či uznávať pohľadávky. Neplatičov mlátili tak, že často ostávali s vážnymi následkami.
Štvrtecký je bývalý policajt. Vďaka znalosti policajnej práce a jej slabých stránok, či vďaka spojkám na polícii vedel, ako páchať naoko jednoducho odhaliteľnú a primitívnu kriminalitu dlhodobo.

Napriek tomu, že je niekoľko členov vedenia gangu za mrežami, zlé jazyky tvrdia, že funguje ďalej. Svedčia o tom horiace autá, zničená reštaturácia, či niekoľko prípadov napadnutí. Potvrdzovalo by to aj policajnú verziu, podľa ktorej skupina okopírovala hierarhiu „sýkorovcov“. Tá spočívala v rozdelení štruktúry na niekoľko vetiev podľa regiónov aj oblasti činnosti. Často sa tak stáva, že o sebe členovia toho istého gangu nevedia toľko, aby sa mohli navzájom usvedčiť. V prípade odsúdenia je činnosť pripravený prebrať člen z inej vetvy.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb