Biztweet Exclusive: Most v podsvetí a eurovoľby

Máj 2019 priniesol odhalenie, že organizovaný zločin v Českej republike a na Slovensku je spojenou nádobou. Nové číslo Biztweet Exclusive.

 

Marián Kočner, podnikateľ obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, sa aj za mrežami pokúšal a pokúša speňažiť časť svojho majetku, pri ktorom mu hrozí, že prepadne štátu. Pomáha mu pritom skupina bielych koní, ale aj kovaných manažérov podsvetia, ktorí v minulosti pracovali napríklad pre českého bossa Radovana Krejčíře, ktorý sa aktuálne nachádza v juhoafrickej base.

Na pozadí verejného diania prichádza aj ďalšia z hľadiska mafie významná správa – Ukrajinci nepotvrdili slovenskú verziu o vražde Jána Duckého. Stále tak nie je jasné, kto za vraždou skorumpovaného mečiarovského politika stál. Nepriateľov mal viac než dosť.

Dobrou vizitkou pre Slovensko nie je ani fakt, že štát stratil kontrolu nad vyjednávaním o odmene pre advokátov, ktorí ho zastupovali v spore o vodné dielo Gabčíkovo. Firma uspela na Ústavnom súde a štát na negociácie o tom, či judikát nezneužije rezignoval. Podobný postoj razí štátny aparát a polícia aj v prípade miznutia granátov a streliva z armádnych muničných skladov. Napiek potvrdeniu faktu, že k skutku došlo, nikoho zaň nestíhajú.

Čítajte aj:

Biztweet Exclusive: Slon v porceláne a ovládnutie justície

Biztweet Exclusive: Slovenské emócie a české kauzy okolia Babiša

Biztweet Exclusive: Expanzie v biznise a záhadné schránky

Českým verejným životom hýbala hlavne kampaň pred voľbami do európskemu parlamentu. Krajina bola svedkom ďalšieho marketingového experimentu, pri ktorom Andrej Babiš vyzeral zámerne infantilne. Drahá kampaň cielená na penzistov vyšla len čiastočne. Náskok hnutia ANO pred konkurenciou je minimálny.

V oboch krajinách je pozitívom, že okrem vlajkových lodí ultrapravicového spektra iní populisti neuspeli. Smutným faktom však je, že lacné témy a nepravdivé tvrdenia vytiahli pred plebiscitom aj tie strany, ktoré sa hrdo označujú za tradičné, či celospoločenské.

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

Májové číslo nájdete na tomto linku, alebo v našom eshope. Pred nákupom stačí podstúpiť rýchlu registráciu, kde nám postačuje váš email.