Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

Po zoštátnení SPP prichádza ďalší energetický obchod štátu. Regulácia mu príde vhod v elektrárňach.

Po zoštátnení SPP prichádza ďalší energetický obchod štátu. Regulácia mu príde vhod v elektrárňach.

Privatizovať Slovenské elektrárne sa rozhodla vláda zhruba pred desiatimi rokmi. To bol na poste ministra hospodárstva Pavol Rusko. Ten odovzdal 66 percentný balík akcií elektrární talianskej spločnosti ENEL za 840 miliónov eur. Nielen podľa politických oponentov šlo o pre štát nevýhodný obchod.

Teraz, keď sa ENEL kvôli problémom na domácom trhu topí v problémoch, prichádza vhodná doba k náprave chyby štátu. Aspoň takto hovoria o záujme prevziať balík akcií Talianov do vlastných rúk politici Ficovho kabinetu.

 

 

Hoci politikom ide o očiernenie konkurencie, s tým, že môže ísť o dobrú príležitosť, nie je možné nesúhlasiť. Zúfalý ENEL, ktorý potrebuje splatiť zhruba 12 miliardovú (eur) sekeru bude vo vyjednávaní o cene určite slabším partnerom a nechá sa zlomiť určite lacnejšie ako v prípade zdravého hospodárenia firmy.

To, že podľa odhadov odborníkov môže obnos za 66 percentný balík predstavovať až tri miliardy eur je zase dôkazom toho, že Ruskov obchod z roku 2006 bol naozaj nevýhodný.

Nie je teda dôvod snahe slovenskej vlády prevziať majoritu jedného z najväčších výrobcov elektriny v Strednej Európe netlieskať. Ak by štát obratom časť balíka predával, Rusi, Číňania, alebo Česi by zaň radi zaplatili takisto mastnú sumu a koniec koncov by tak štátna kasa pribrala.

Problém je ale v tom, že si človek nemôže byť istý motívom, s ktorým Fico do kúpy podielu ENELu ide. V alarmujúcom čase pred blížiacimi a parlamentnými voľbami nemožno umlčať myšlienku, že bude nasledovať maďarský vzor.

Práve Viktor Orbán, ktorý je Ficovi veľmi blízky, bol pred poslednými maďarskými voľbami v podobnej situácii ako slovenský premiér. Preferencie sa však jeho strane prepadali len do momentu, kedy zoštátnil strategické energetické podniky. Potom im začal diktovať cenotvorbu a po tom, čo ceny energií pre domácnosti klesli zhruba o tretinu voľby vyhral.

Z laického pohľadu sympatický krok, z ekonomického, či politického čistý populizmus, ktorý štátu vytvorí sekeru, poškodí veľké podniky a skôr, či neskôr dopadne na štát oveľa tvrdšie ako v prípade neregulovaného, ale možno krutého trhu.

 

Tomáš Lemešani

 

Čitajte viac: 

O Slovenské elektrárne majú záujem Číňania

ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu

Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny