EuroGas má nových investorov. Od Slovenska chce stovky miliónov

Spoločnosť EuroGas má nových akcionárov. Láka ich spor o slovenské odškodné.

Mansfield-Martin Exploration Mining a ZB Capital AG oznámili akvizíciu väčšiny vydaných akcií švajčiarskej spoločnosti EuroGas AG. Spoločnosti v rámci transakcie oznámili plány na spustenie nových prieskumných projektov.

EuroGas AG sa v súčasnosti aktívne zapája do rozvoja prieskumu nálezísk zlata, či diamantov na západnej Ukrajine. EuroGas okrem toho pokračuje vo svojej právnej snahe vymáhať pohľadávku voči Slovenskej republike.

Z tohto pohľadu je transakcia významná aj pre krajinu. Noví hráči a kapitál vo firme, ktorá vedie so Slovenskom sériu arbitráží totiž znamená predĺženie snáh EuroGas domáhať sa po ministerstve financií odškodného.

Čítajte aj:

Vstup do Direct poisťovne vyšiel Kúšika na 9,8 milióna. Plány firme vychádzajú

Medzinárodná investičná banka rozdelí na Slovensku 37 miliónov eur

Nároky EuroGas sú vymáhané prostredníctvom medzinárodných arbitrážnych konaní ICSID pri Svetovej banke. Podľa EuroGas štát v roku 2005 neoprávnene odňal prieskumné práva spoločnosti na eventuálnu ťažbu mastenca v Gemerskej Polome na východe republiky. Arbitráž žiada odškodné v stovkách miliónov eur a naznačuje aj trestnoprávnu rovinu za údajné snahy ministerstva financií manipulovať konkurz slovenskej dcérskej firmy.

Americká Mansfield a švajčiarska ZB Capital majú zároveň svedčiť o reálnych prieskumných aktivitách EuroGasu. Firma bola doposiaľ podozrievaná len zo špekulatívnych projektov s cieľom vyvolania arbitráží.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope