V Bohnicích prý mizí léky. Personál se chrání tajnostmi

Na psychiatrické klinice v Bohnicích u Prahy zmizely léky, které nikdo nezaevidoval. Na jaře byly vykradené lékařské pokoje, policii nikdo nevolal.

Na psychiatrické klinice v Bohnicích u Prahy zmizeli léky, které nikdo nezaevidoval. Když byly na jaře vykradené lékařské pokoje, zmizely nejen léčiva, ale také vypsané recepty. Událost nikdo neohlásil. 

"Když jsem tam pracovala, pořád nám mizely nějaké léky. Když jsem se o to začala zajímat, přišla jsem na to, že se zmizení stává pořád v čase služeb některých kolegů,“ říká mladá lékařka.

Prý to není možné vyloučit

Z pochopitelných důvodů si nepřála být jmenována. Po tom, co o podivném mizení léků informovala své vedoucí, měla prý ze života peklo. Nakonec své služby nedodělala a sama požádala o svůj odchod z kliniky.

Kromě pravidelného mizení léčiv v čase služeb lékařů mělo na jaru dojít také k obsáhlejší krádeži. Někdo se prý v noci vloupal do pokojů, kde spí lékaři. Zmizelo z nich nejen několik balení léků, ale rovněž desítky vypsaných receptů lékařů. Podle vedení léčebny by lékaři na pokojích neměly držet žádné medikamenty. To, že se tak stalo, ale podle jejich slov není možné vyloučit.

 

 

„Tuto informaci nemohu potvrdit, ani zcela jednoznačně vyvrátit,“ odepsal na dotazy náměstek pro lékařskou péči kliniky v Bohnicích Marek Páv. Na otázku jestli je u nich vloupání do prostorů pro personál běžné, odpověděl protiotázkou. Zajímalo ho zejména, odkud informace o krádeži máme. „Není mi známo, jakým způsobem jste byl informován Vy,“ napsal po mailu.

Jak dále Páv uvedl, aby bylo možné zjistit, zda ke krádeži došlo, bylo by nutné poznat datum vzniku oné údajné události. „Pak by bylo možné najít její případnou spojitost s nežádoucí událostí v našem interním systému nežádoucích událostí a případně dohledat další konsekventní opatření, včetně hlášení policii České republiky,“ dodal náměstek. Jelikož si náš zdroj nepamatuje přesný datum krádeže, není prý o ni možné nic zjistit.

Nic neohlásili

„V případě, že by se jednalo o odcizení receptů a jejich zneužití, pak kompetentním informátorem by byla policie, průběh jejíhož případného vyšetřováním bychom zveřejněním těchto detailních informací mohli narušit,“ upozornil Marek Páv. Sám si náměstek nevybavuje žádnou krádež a evidence léků prý nevykazuje žádné disproporce.

Po tom, co jsme se obrátili na Policii České republiky, jsme však nebyli o moc moudřejší. „Policisté z místního oddělení v Bohnicích evidují krádeže věcí z léčebny, nicméně za uplynulý rok 2013 až do současné doby neřešili případ krádeže léčiv či receptů,“ konstatuje mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Prý bude inspekce

To jestli byla některá z krádeží hlásena i v letošním jaru neupřesnila. Zopakovala jen to, že zmizení receptů nikdo neohlásil. „Pokud jde o odcizení léčivých přípravků z lékařského pokoje, je neobvyklé, že by se léčivé přípravky nacházely na pokoji lékaře. Léčivé přípravky jsou standardně uloženy na sesterně, kde je vedena jejich evidence, doklady o nabytí, doklady o kontrolách podmínek uchovávání a další požadované dokumenty a je odpovídajícím způsobem zabezpečeno, aby byly léčivé přípravky dostupné jinému než oprávněnému personálu,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Náměstek kliniky v Bohnicích nám to, že evidenci vedou potvrdil, ale odmítl uvést detaily o tom, jestli bilance přijatých a vydaných léků odpovídá reálnému stavu. Lékový ústav proto slíbil, že na základě podezření udělá v psychiatrické klinice inspekci. 

 

Čtěte více:

O peklo na koľajniciach je dobre postarané. Wagon Slovakia zarába milióny

Karlovarský kraj přišel o peníze. Sto milionů korekcí nemá jak vymoct

Podvod politikov s dôsledkami. Zahanbujúci konkurz slovenského pokladu pokračuje