Sadiki: príbeh narkobaróna a jeho tajomstvo úspechu

Zo Slovenska sa vďaka nemu stala jedna z hlavných tranzitných krajín pre narkotiká smerujúce na západ. Kto je rodinný priateľ Štefana Harabina a ďalšia z tráum slovenskej justície Baki Sadiki?

Sadikiho dlhá beztrestná jazda sa skončila v období Vianoc 2012, kedy bol po dlhoročnom pátraní prevezený z Kosova na Slovensko. Muž, ktorý sa postaral o to, že skorumpovní Slováci pomohli rozvoju albánskej narkomafie je odvtedy za mrežami, ale stále sa pokúša o právne kľučky, ktoré by ho dostali na slobodu.

I keď s drogami obchodoval omnoho skôr, slovenská polícia začala jeho kriminálnu činnosť riešiť v roku 2008. V septembri daného roka bol prípad odovzdaný vyšetrovateľovi do trestného konania a bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov. Razie vtedy zaistili drogy aj štyroch podozrivých.

Albánska mafia mala podľa policajnej verzie pašovať drogy z Turecka na Slovensko, kde ich čiastočne predávala čiastočne redistribuovala do Poľska, Talianska a Švajčiarska.

V júni 2011 uznal troch z nich Okresný súd v Prešove za vinných, pričom uložil Bakimu Sadikimu trest odňatia slobody na 22 rokov. Ten sa však medzitým za záhadných okolností dostal do zahraničia a úspešne vyhýbal spravodlivosti. Záhadné okolnosti boli tým, čo ho charakterizovalo.

Už v júni 2008 exminister spravodlivosti Daniel Lipšic v pléne národnej rady naznačil prepojenie vtedajšieho šéfa rezortu justície vo Ficovej vláde Štefana Harabina na organizovaný zločin. Lipšic ukázal, že Harabin ešte ako sudca Najvyššieho súdu v roku 1994 intervenoval vo veci rozhodnutí o vyhostení Albánca Bakiho Sadikiho obvineného z pašovania troch kilogramov heroínu u vtedajšieho ministra vnútra Ľudovíta Hudeka.

Čítajte aj:

Príbeh Harabina. Muž paradoxu s citom pre dobu

Železná Anna: Príbeh sekretárky, ktorá vedela ako na to

Vladimír Mečiar a jeho krátka ministerská kariéra

V júli 2008 Lipšic odovzdal riaditeľovi Národného bezpečnostného úradu Františkovi Blanárikovi prepis telefonického rozhovoru, ktorý poukazuje na dôverný vzťah Harabina so Sadikim. V auguste 2008 Lipšic a Lucia Žitňanská podali do parlamentu návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi. Podržali ho však hlasy Smeru, SNS aj zbytky Mečiarovej HZDS.

Hra na to, že sa Sadiki s Harabinom nepozná trvala dva roky. Až v roku 2010 vláda priznala, že je Sadiki šéfom albánskej mafie na Slovensku a že s Harabinom udržiava nadštandardné vzťahy. Štefan Harabin dokonca v roku 2012 vyhral spor s generálnou prokuratúrou, ktorá mu má zaplatiť 150 tisíc eur plus deväťpercentné úroky z omeškania od 6. januára 2010 za to, že zverejnila prepis jeho telefonického hovoru so Sadikim.

Hovor nahrala polícia pri Sadikiho odpočúvaní. Harabinovi volal z podtatranského domu, kde prebiehalo okrem iného aj prebaľovanie omamných látok pre ďalšiu distribúciu. S Harabinom Sadiki hovoril o rodine, z čoho vyplývalo, že sa dobre poznajú. Harabin ako sudca opakovane zasahoval do vyšetrovania albánskej mafie, ktorá si vďaka tomu zhruba 20 rokov užívala beztrestnosť.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb