Medzinárodná investičná banka rozdelí na Slovensku 37 miliónov eur

Po presune sídla Medzinárodnej investičnej banky do Budapešti sa vylepšili ratingy banky. Na Slovensku chce v roku 2019 investovať 37 miliónov eur.

Podľa slovenského predstaviteľa v banke – podpredsedu predstavenstva Jozefa Kollára – Medzinárodná investičná banka (MIB) od roku 2012 prešla zásadnou reformou. Jej výsledkom je nová štruktúra corporate governance, ktorá bola implementovaná s technickou podporou Svetovej Banky.

„MIB sa stala členom skupiny medzinárodných rozvojových bánk s najvyšším úverovým ratingom. Disponujeme ratingom úrovne “A” od renomovaných agentúr Moody’s a S&P. Viac ako 100 bánk otvorilo úverové linky v prospech MIB v celkovom objeme približne 2 miliárd eur,“ hovorí pre Biztweet Jozef Kollár.

V banke má dnes nadpolovičný podiel na splatenom základnom imaní 5 krajín Európskej únie. Podiel Slovenska na celkovom úverovom portfóliu predstavuje 11 percent, čo je hodnotovo viac ako 90 miliónov eur.

„Slovensko je druhým najväčším prijímateľom financovania spomedzi členských štátov Európskej únie. Bol schválený ďaľší projekt v hodnote 37 miliónov eur, ktorý bude čerpaný v priebehu tohto roka. Hlavným odvetvím financovania je na Slovensku energetika a zelené projekty. Niekoľko ďaľších slovenských projektov je v štádiu posudzovania,“ uvádza Kollár.

Banka nedávno presťahovala sídlo z Moskvy do Budapešti. Dosiahla tým lepšiu dostupnosť európskeho trhu a zlepšenie renomé. MIB totiž bola vnímana ako pozostatok súboru zmlúv z obdobia Sovietskeho zväzu.

Čítajte aj:

Biztweet Exclusive: Slovenské emócie a české kauzy okolia Babiša

Medusa chystá nového korporátneho klienta

Spoločnosť Venas neúspešne bojuje o prežitie

„Relokácia sídla banky do Budapešti je logickým vyústením novej Stratégie na roky 2018-2022, ktorá bola tiež pripravená v spolupráci so skupinou Svetovej Banky. Jedným z jej cieľov je expanzia aktivít MIB na európskych trhoch, čo je nakoniec v záujme všetkých jej akcionárov. Dnes viac ako 50 percent úverového portfólia je alokovaných na teritóriu Únie a viac ako 60 percent dlhodobých zdrojov pochádza od inštitucionálnych investorov z Európskej únie,“ hovorí Jozef Kollár.

Presťahovanie sídla má vyvolať ďaľšiu expanziu úverových a investičných aktivít banky, zníženie nákladov na refinancovanie a získanie nových akcionárov. Uvedené faktory podľa Kollára zohrali kľúčovú úlohu pri prehodnotení hodnotenia banky ratingovými agentúrami.

Banka je kritikmi označovaná za sféru vplyvu Kremľa. MIB obnovila svoju činnosť v roku 2013 a podporuje investičné projekty firiem z krajín bývalej Rady vzájomnej hospodárskej pomoci. Akcionármi banky sú Česko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a minoritný podiel má aj Kuba či Vietnam. Približne 40 percent si však stále drží Rusko. Na činnosť banky upozorňujú viaceré tajné služby európskych krajín. Orbánova vláda vraj banke v Budapešti poskytla neštandardne výhodné podmienky, čím jej uľahčila obísť niektoré z bankových regulatórnych systémov európskeho bankovníctva.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb