Svet má novú dolárovú miliardárku. Zrodila sa v Oracle

Safra Catz je spolumajiteľkou spoločnosti Oracle. Jej podiel vďaka dobrým výsledkom spoločnosti stúpol na hodnote a podnikateľka pribudla na zoznam dolárových miliardárov zo Silicon Valley.

Postačuje jej pritom menej ako percentný podiel Oraclu, ktorý dosiahol hodnotu miliardy amerických dolárov. Manažérka si však vie zarobiť aj priamo prácou. Jej mzda za rok 2017 predstavovala 135 miliónov dolárov. Catzová je jednou zo 60 ženských dolárových miliardáriek na svete.

Catzová sa narodila v Izraeli. Vyštudovala Wharton School v Pennsylvánii. 14 rokov pracovala v oblasti financií pre softvérové firmy. Do spoločnosti Oracle nastúpila v roku 1999 ako senior viceprezidentka. Prijímal ju priamo majiteľ Larry Ellison.

Od roku 2000 viedla agresívnu akvizičnú stratégiu spoločnosti Oracle. V mene spoločnosti vynaložila viac ako 60 miliárd dolárov na 130 akvizícií vrátane dvoch najväčších nepriateľských prevzatí v histórii technologického priemyslu.

Čítajte aj:

História SC Johnson. Cez podlahy do každej domácnosti

Skromné vrtochy Warrena Buffeta

Kráľovna hazardu Denise Coates. Najlepšie zarábajúca CEO sveta

Trvalo 18 mesiacov, kým porazila konkurenciu PeopleSoft. Kontroverzné prevzatie napadali členovia predstavenstva aj americké ministerstvo spravodlivosti.

V máji 2018, Catzová viedla úvodný príhovor na promócii Whartonu pre študentov MBA. Okrem iného vyzdvihovala priamosť a úprimnosť ako hlavné kvality manažérov. Spraviť hlúpu chybu vraj naopak nie je hanba.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope