No Doubt: Ska, punk, rock a čokoľvek vás napadne

Skupina No Doubt má najslávnejšie roky za sebou. Stále však inšpiruje hlavne kombináciami štýlov.

No Doubt je rocková kapela z Anaheimu v Kalifornii v Spojených štátoch, založená v roku 1986. Ska-rockový zvuk ich prvého albumu bol neúspešný, pretože v tej dobe bolo populárne hnutie grunge.

Diamantový album kapely nazvaný Tragic Kingdom však pomohol v 90-tych rokoch oživiť štýl ska, a "Don´t Speak", tretí singel z tohto albumu dosiahol rekord, keď strávil 16 týždňov na prvom mieste hitparády Billboard Hot 100 Airplay. Neskôr bol porazený piesňou "Iris" od Goo Goo Dolls.

O štyri roky neskôr vydala skupina svoj ďalší album, Return of Saturn, ale napriek pozitívnym očakávaniam bol album považovaný za komerčný prepadák. O pätnásť mesiacov neskôr sa skupina objavila s Rock Steady, ktorý bol spojením reggae a tanečnej hudby. Album bol pôvodne nahrávaný na Jamajke a spolupracovali na ňom s jamajským iumelcami Bounty Killer, Sly and Robbie a Lady Saw. Album zahŕňal dva single, ktoré vyhrali Grammy – Hey Baby a Underneath It All.

Pozrite si aj: 

Legenda, ktorú nesmieme vynechať: The Beatles

Blondie: od punku k celosvetovej popularite

V roku 2003 vydali No Doubt kompiláciu The Singles 1992-2003 a box set Boom Box, oba obsahovali coververziu songu "It s' My Life" zo synthpopovej skupiny Talk Talk. O rok neskôr sa vydala frontmanka Gwen Stefani na sólovú dráhu a pracovala pritom s niekoľkými ľuďmi, vrátane priateľov z kapely Tonyho Kanala a Neptuneho Pharrell, zatiaľ čo gitarista Tom Dumont začal svoj vedľajší projekt Invicible Overlord. Počas svojej kariéry vyhrala kapela dve ceny Grammy a predala dodnes po celom svete 27 miliónov platní. (wikipedia)