Američania predkladajú zákon o Putinovej transparentnosti

Návrh zákona, ktorý nedávno predstavil v americkej Snemovni reprezentantov demokrat Val Deming s republikánkou Elise Stefanik má priniesť mechanizmy, ktorými bude možné vypočítať majetok ruských oligarchov.

Takzvaný Vladimir Putin Transparency Act vyvoláva emócie. Podľa kritikov ide o zbytočne rusofóbny nástroj. Podľa podporovateľov ide o dobrú cestu ako zmapovať majetok ruských oligarchov, ktorí často využívajú komplikované nástroje optimalizácie príjmov v zahraničí.

Práve americkí analytici, ktorí na návrhu zákona spolupracovali, odhadujú majetok ruského prezidenta na zhruba 200 miliárd amerických dolárov.

Analytik a známy kritik Putina Bill Browder je tým, ktorý sa prikláňa k názoru, že je Putin najbohatším mužom planéty. Podľa investigatívneho žurnalistu Stanislava Belkovskeho je však tento odhad prehnaný a Putinove majetky spravované jeho blízkymi dosahujú hodnotu zhruba 70 miliárd dolárov.

Čítajte aj: 

Saudskoarabský protikorupčný boj znárodnil 107 miliárd dolárov

Saudská korupcia zastavila perspektívny biznis

Podľa Belkovskeho Putin roky vytváral systém súkromných podnikateľov napojených na štátne peniaze. Mnoho z oligarchov muselo so systémom súhlasiť a podeliť sa o svoje zisky. Podnikatelia, často tváre šoubyznysu, či športu, spravujú siete medzinárodne previazaných firiem, ale v skutočnosti im veľká časť aktív nepatrí.

Za anonymnými akciami stoja v skutočnosti Putin s rodinou a jeho politickí podporovatelia. Ide o jednu z najsofistikovanejších anonymizačných schém súčasnosti a práve na to má nová zákonná úprava reagovať. V Spojených štátoch amerických totiž často spravujú peniaze ľudia, ktorých americká vláda považuje pre styky s podsvetím, či teroristickými skupinami za bezpečnostnú hrozbu.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope