Žilinská tepláreň investuje 31 miliónov do novej turbíny

Spoločnosť Žilinská teplárenská inštaluje novú turbínu na výrobu elektriny. Investuje 31 miliónov eur.

Firma, ktorú vlastní štát prostredníctvom spoločnosti MH Manažment plánuje nákup novej plynovej turbíny.

„Projekt je zameraný na zvýšenie výroby elektrickej energie. Výroba tepla sa zvyšovať nebude. Odpadové teplo z výroby elektrickej energie na plynovej turbíne bude využité v spalinovom kotli,“ uvádza pre Biztweet Alexandra Hrnková, vedúca Organizačného útvaru a vzdelávania Žilinskej teplárenskej.

Plynové spaľovanie má byť krokom k menej uhlíkovej metóde energetickej výroby, ktorá na Slovensku stále prevláda. V každej krajine Európskej únie vyzerá racionalizácia teplární inak. Napríklad zatiaľ čo v Českej republike rastie jedna spaľovňa odpadu za druhou, u nás táto koncepcia nie je pre výrobu elektriny a tepla preferovanou.

Čítajte aj:

SPP a ČEZ budú ekologizovať. V spoločnom podniku

Nafta chce rozširovať ťažbu v Trakoviciach

„Energetické zhodnotenie odpadu v Žilinskej teplárenskej, a.s. nie je v súčasnosti v súlade s Energetickou koncepciou Mesta Žilina a preto sa ani neplánuje,“ hovorí Hrnková.

Projekt výstavby novej výrobne elektriny už nejakú dobu čaká na schválenie. V rámci procesu EIA totiž došlo k prerušeniu posudzovania pre nekompletnosť dokumentácie. Teraz Žilinská teplárenská úradom prekladá doplnený projekt.

Spoločnosť Žilinská teplárenská dosiahla podľa posledných zverejnených údajov v roku 2017 tržby 30,12 milióna eur. Stala sa tak najúspešnejšou zo štátnych teplární.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope