Jaromír Soukup. V čom podniká na Slovensku?

Majiteľ televízie, mediálnych agentúr, moderátor, či boxer. Kráľ mediálneho a politického bizáru Jaromír Soukup vstúpil do českej politiky. Podniká aj na Slovensku.

Vlastní televíziu, na ktorej sám spovedá politikov, alebo prezentuje dlhosiahle monológy plné názorov na politických aktérov a známe kauzy. Podivný obraz, ktorý už zhruba dva roky zamestnáva českú mediálnu radu dlho nedával zmysel.

Generálny riaditeľ a majiteľ televízie Barrandov mal na vlastnej stanici v jednej chvíli až 11 prime timeových relácií týždenne aj ako moderátor. Dnes to dáva zmysel. Sám totiž vstupuje do politiky a ohlasuje vznik novej politickej strany List Jaromíra Soukupa.

Chce brániť národné záujmy pred skorumpovanými politikmi a oligarchami. Znie vám to povedome? Áno Soukup veľmi dobre vie, kto je divákom jeho televízie.

Nejde o jeho prvé laškovanie s politikou. V minulosti financoval Stranu zelených a neskôr Demokratickú stranu zelených, za ktorú neúspešne kandidoval v roku 2009 do Európskeho parlamentu. Vo vláde Mirka Topolána bol námestníkom na ministerstve školstva.

"Chcem aktívne vstúpiť do diania, bez výhovoriek a prázdnych rečí. Proste dám svoju tvár, svoje meno napospas. Úderom dnešného dňa zakladám politické hnutie List Jaromíra Soukupa, ktorého cieľom je brániť české národnej záujmy pred skorumpovanými politikmi a oligarchami," oznámil Jaromír Soukup v jednej zo svojich relácií, ktorú nazýva Moje správy.

Marketingová mašinéria

O tom, že Barrandov slúži ako politický nástroj nebolo pochýb viac ako rok. Evidentná bola podpora televízie xenofóbnemu hnutiu SPD Tomio Okamuru a prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorého Soukup otvorene podporoval v prezidentských voľbách.

Tomio Okamura nepatrí medzi tých, ktorí by novinárov, či médiá chválili. Práve naopak, na kritike práce žurnalistov a spochybňovaní všetkých správ, ktoré nemá pod kontrolou stojí podstatná časť vplyvu jeho politického hnutia na cieľovú skupinu. A práve vďaka kvalitnej adresnosti jeho politických oznámení dosahuje úspechy snáď najefektívnejšie z celého politického spektra.

Namiesto rozsiahlych a transparentných kampaní pre širokú verejnosť sa totiž zameriava na jedinú cieľovú skupinu, ktorú je vďaka zmätenosti v politickej orientácii najjednoduchšie ovládnuť.

Na Barrandove ako doma 

Okrem sociálnych sietí, kde sa odohráva hlavná časť kampane SPD, cieli hnutie najmä na TV Barrandov. Na kritizovanej televízii bežia celý týždeň politické relácie jej majiteľa Jaromíra Soukupa. Okamura, alebo jeho kolegovia pritom bývajú obsadení vo valnej väčšine programov. Trebárs v Dueli Jaromíra Soukupa, kde sedí politík v štúdiu len s moderátorom, bol v deviatich predvolebných týždňoch v roku 2017 Tomio Okamura obsadený až šesťkrát.

Nemenej zaujímavé je aj obsadenie komparzistov vystupujúcich ako bežní občania v jednotlivých reláciách Jaromíra Soukupa. Pravidelným hosťom publika, ktoré v reláciách niekedy aj kladie otázky, býva Vítězslav Novák, ktorý za SPD priamo kandidoval z tretieho miesta pražskej kandidátky. Bez toho, aby televízia alebo on sám povedal, kto je, často kladie otázky, v ktorých sa pýta napríklad na to prečo pre rozumné riešenia SPD nie je podpora u iných strán. Rovnako ako mnoho ďalších bežných ľudí aj on sa nepýta, ale skôr konštatuje a vyjadruje podporu SPD.

Ďalším častým hosťom relácií na Barrandove je Ján Kopal. Extrémista, ktorý bol členom SPD, bol tiež trestne stíhaný za schvaľovanie teroristických útokov 11. septembra 2001.

Eknihu Politika s.r.o., kde popisujeme podnikanie populistov okolo Tomio Okamuru objednáte úhradou 3,9 eur na IBAN CZ8920100000002100602454 a mailom s email adresou, kde si knihu prajete obdržať na marketing@biztweet.eu. Všetko dokážete nakúpiť aj na tomto linku

V rovnakom čase chodí do Soukupovho štúdia Milan Kubinec. Muž, ktorý chodieva na stretnutia odporcov islamu na Facebooku vyjadruje hŕbu xenofóbnych názorov aj vulgarizmov. Na jeho Facebookovom profile sa chváli fotografiou so samopalom. Ďalší z častých návštevníkov Žarko Jovanovič oslavoval Brexit a pomáhal SPD s kampaňou. V ďalších reláciách pred voľbami boli na obrazovke zachytení aj členka SPD Radka Hladíková a usporiadateľ akcií Bloku proti islamu Petr Hlaváč.

Obchodná spolupráca

Vítězslav Novák sa na sociálnych sieťach pochválil tým, že do štúdia prijal pozvanie priamo od Jaromíra Soukupa. Či ide o náhodnú samovoľnú kamufláž SPD, alebo zámer hnutia a televízie je teda nejasné. Podľa zlých jazykov však nadštandardný vzťah ukazuje aj na možnosť spolupráce SPD a nového hnutia Jaromíra Soukupa vo volebných koalíciách. Obaja majú podobnú cieľovú skupinu – konzervatívne a xenofóbne ladeného voliča z nižších sociálnych skupín a penzistov.

TV Barrandov, rovnako ako aj iné firmy Jaromíra Soukupa odmietajú akékoľvek majetkové prepojenie s Tomio Okamurom a SPD. Pravdou však zostáva, že minimálne jeho televízia má k nemu i obchodne veľmi blízko. Spolupracujú aj v PR a prieskumnom biznise.

Čítajte aj:

Jozef Janov. Nádej Penty boduje po boku Babiša

Ján Smerek. Prototyp mečiarovského milionára

Príbeh Harabina. Muž paradoxu s citom pre dobu

Soukupova Empresa Media televíziu Barrandov ovládla v roku 2013. Empresa Media vydáva okrem iného časopisy Týden, Instinkt, Faktor Soukup, bulvárny týždenník Sedmička a dvojtýždenník Exkluziv.

Do Soukupových spoločností Empresa Media a Médea v septembri 2015 majetkovo vstúpila čínska investičná skupina CEFC, svoj akcionársky podiel Soukupovi mala vrátiť roku 2017 na jeseň po korupčných problémoch čínskej skupiny. Podľa účtovnej závierky sa tak však nestalo.

Empresa aj Médea sice vykazujú slušné čísla, ich dlhy však prevažujú majetok firiem, čo vyvoláva otázky o skutočnej kondícii Soukupovho impéria. Na Slovensku funguje Soukup v PR. Spoločnosť MÉDEA Slovakia v roku 2017 zvýšila tržby na 7,746 milióna eur. Soukup je tiež konateľom v ďalšej PR agentúre Havas Media Slovakia, ktorá v roku 2017 zvýšila na 8,668 milióna eur.

Soukup, ktorý vlastní taktiež boxerský klub, za ktorý sám boxuje, od pondelka do štvrtka moderuje Moje odkazy, ďalej v pondelok a utorok uvádza Inštinkty Jaromíra Soukupa, v stredu Týždeň podľa Jaromíra Soukupa , vo štvrtok Týždeň s prezidentom a najnovšie uvádza aj piatkový Politický kabaret .

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb